Gündem

Son dakika Sağlık Bakanlığı’ndan yeni koronavirüs kararı! Süre uzatıldı!

Sağlık Bakanlığı koronavirüs salgınına ilişkin karantina süresi ile ilgili yeni bir değişikliğe gitti. Mutant virüslerin yayılmasını engellemek adına Temaslı Takip Rehberi güncellendi. Yapılan düzenleme ile birlikte yakın temaslı olan kişiler için karantina süresi 10 günden 14 güne çıkartıldı. Aynı zamanda aşı olan kişilerin de temaslı olması durumunda, 14 gün boyunca karantina uygulaması yapılacağı ifade edildi.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından temas takip rehberi hazırlanmıştı. Mutant vakalar sebebiyle, hazırlanan bu rehberde güncellemeye gidildi. Daha önce rehberde yakın olan temaslılar için karantina süresi 10 gün olarak belirlenmiş, uygulama bu yeni düzenleme ile birlikte 14 güne çıkartıldı.

Aynı zamanda önceki düzenlemeye göre 7. günde kişilere yapılan test sonucunun negatif çıkması durumunda karantina sona erdiriliyordu.

Hazırlanan yeni rehbere göre bekleme süresinde düzenleme yapıldı. Varyant sebebi ile test öncesi bekleme süresi 140 gün oldu. Aşı olan kişilerle ilgili de yeni karar alındı.

14 GÜN KARANTİNAYA GİRECEKLER

Aşı olan kişiler önceden temaslı olmaları durumuna karantinaya girmiyorlardı. Ancak düzenlenen rehberle birlikte yakın temasta olan kişiler 14 gün boyunca karantinaya girecekler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir