GündemSağlık

Açıklandı! Bu ilimizde aşı olanlara test ve karantina uygulanmayacak!

Türkiye, salgından bir an önce kurtulmak için aşılama çalışmalarına hız kazandırdı. Konuyla ilgili Edirne’de flaş bir karar alındı. Edirne Valiliği tarafından yapılan açıklamada SinoVac ve Pfizer BioNTech aşısı olanlara PCR ve karantina uygulamasının yapılmayacağı duyuruldu.

Edirne Valiliği’nden açıklama geldi. Yapılan açıklamada SinoVac ya da BioNTech aşı sertifikası bulunan kişilerin PCR testi ibraz etmeden Bulgaristan’a gidebileceği aynı zamanda Bulgaristan vatandaşların da Edirne’ye girebileceğini belirtti.

VALİLİK AÇIKLAMA YAPILDI

Konu ile ilgili Edirne Valiliği tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Bugün itibariyle vatandaşlarımızın Türkiye’de yetkili makamlarca tanzim edilen Covid-19 bağışıklık/aşı sertifikalarının (Sinovac ve Pfizer/Biontech aşıları) bulunması halinde ayrıca PCR testi ibrazı ve/veya karantina uygulamasına tabi olmadan Bulgaristan’a seyahat edebileceklerdir.

Bulgaristan vatandaşlarının da Bulgaristan yetkili makamlarınca tanzim edilmiş Covid-19 bağışıklık/aşı sertifikalarının bulunması halinde (2. dozdan en az 14 gün sonra) Türkiye’ye PCR testi ibrazı ve/veya karantina zorunluluğundan muaf bir şekilde girmelerine izin verilecektir.

Yaşları (18 yaş altı) nedeniyle aşı olmayan Bulgaristan vatandaşlarının aşı sertifikası hamili aileleri ile beraber seyahat etmeleri halinde, yukarıdaki maddeler kapsamında test ve karantinadan muaf tutulacaktır”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir