Genel

AVM, zincir marketler ve bakkallarla ilgili yeni düzenleme yolda!

Koronavirüs salgınında en çok ekonomik anlamda zarar gören işletmeler arasında bakkal ve marketler bulunuyor. Bu kapsamda gelen son bilgiye göre küçük esnafı korumak adına AVM ve zincir marketler için kuralları belirlemek için önümüzdeki günlerde Meclis’e teklif geleceği belirtiliyor.

Hazırlanan teklife göre metre karesi bin 500’den küçük olan marketlerde elektronik eşya, mobilya ve tütün mamulü gibi ürünler satılmayacak. Aynı zamanda zincir marketlerin pazar günü kapalı olması bekleniyor.

AVM ve zincir marketlerle ilgili hazırlanan yasa teklifine ilişkin çalışmalar devam ediyor. Küçük esnafı korumak için adımların atılacağı düşünülen yasa taslağının günümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın başkanlığında Meclis’te gündeme gelmesi bekleniyor.

ZİNCİR MARKETLER PAZAR GÜNÜ KAPANACAK MI?

Hazırlanan teklifte küçük bakkal ve esnafın korunması adına birtakım düzenlemeler yer alacak. Küçük esnafın ve çalışanların korunması adına 2 formül bulunuyor. Bunlardan biri zincir marketlerin Pazar günü tamamen kapalı kalması ya da 11.00’den önce açılmaması gündemde.

BAZI ÜRÜNLERE KISITLAMA

Aynı zamanda zincir marketlerde mobilya, cep telefonu, mobilya ve beyaz eşya gibi ürünlerin satışının yasaklanması gündemde olacak. ancak alanı bin 500 metre karenin üstünde olan yerlerde bu ürünlerin satışına izin verilecek. Yeni açılacak olan AVM’ler ile arasında 5 km’lik mesafe olması gerekecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir