Ekonomi

Çok sayıda kişiyi yakından ilgilendiriyor! Ödemeler için son gün bugün!

Ev sahiplerini yakından ilgilendiren önemli bir açıklama yapıldı. 2021 yılına ait Emlak ve İşyeri Çevre Temizlik Vergisi ödemelerinin ilk taksiti bugün sona erecek. Ödemelere ilişkin detaylar haberimizde..

Ödeme yapmak isteyen vatandaşlar, Bugün saat 16.00’ye kadar İzmir Belediyesi veznelerinden ödemelerini yatırabilecek. Geçtiğimiz hafta meydana gelen yığılmalardan dolayı, mesai saatleri 10.- 16.00’dan 10.00 – 17.30 olarak güncellenmişti.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, yapmış olduğu açıklamasında şu ifadeyi kullandı:

“Belediyeler tarafından bina, arazi ve arsalar için tahsil edilen ve servete dayalı olarak tahsil edilen Emlak Vergisinin ilk taksit ödemelerinde artık son günlere girildi. 2021 yılı emlak vergi değeri bu sene için, yeniden değerleme oranının yarısı olan yüzde 4,55 oranında artırılarak uygulanıyor. Covid-19 nedeniyle kira alamayan mal sahiplerinin erteleme beklentileri gerçekleşmedi. Faaliyetleri durdurulan veya faaliyette bulunamayan işletmelerin ise yıllık çevre temizlik vergilerinin, faaliyetleri durdurulan veya faaliyette bulunulamayan dönemlere isabet eden kısmı alınmayacak. Ödeme yapılmadığı takdirde gecikme cezası aylık yüzde 2 olarak uygulanacak”

BÜYÜKŞEHİRLERDE TARİFELER YÜKSEK

Özelmacıklı, açıklamasının devamında “Vergi oranları arazilerde ve meskenlerde binde bir, diğer binalarda binde iki ve arsalarda ise binde üçtür. Bu oranlar, büyükşehir belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde yüzde 100 artırımlı uygulanıyor. Ayrıca Taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına ait katkı payı da vergi değerinin yüzde 10’u olarak uygulanmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

ONLİNE ÖDENEBİLİYOR

Ödemelerin birçok belediyeinin online tahsilat yapabildiğini ifade eden uzman isim, “İster TC kimlik numarası ister sicil numarası ile vergilere ilişkin online ödemeler yapılabiliyor. Hatta e-devlet üzerinden de birçok belediyeden sicil, tahsilat ve tahakkuk bilgileri sorgulanabiliyor. Ödemeler ise veznelerin yanı sıra posta çeki, e-belediyeden kredi kartı ile ve bankalara havale-eft ile ödenebiliyor” açıklamalarında bulundu.

KİMLER EMLAK VERGİSİ ÖDEMEZ?

Özelmacıklı, açıklamasının devamında kimlerin emlak vergisi ödemeyeceğini “Hiçbir geliri olmayanlar, gelirleri sadece kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret bulunanlar ayrıca gazilerin, engellilerin, şehitlerin dul ve yetimlerinin Türkiye sınırları içinde brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek meskeni olması halinde emlak vergisinden muaftır” şeklinde açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir