Gündem

Toplantıya saatler kala yetkili isim, çıkabilecek kararları açıkladı!

Tüm Türkiye, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrasında açıklayacağı kararları merakla bekliyor. Ancak toplantının başlamasına saatler kala Türk yetkili Reuters’a konuşarak, önemli açıklamalarda bulundu.

Yetkili isim, hafta sonu kısıtlamalarının bir güne düşebileceğini ifade ederek, kafe ve restoranların açılması yönünde bir karar alınacağının tahmin edildiğini, kapanma saati olan 21.00’in daha ileri alınabileceğini söyledi.

KAPANMA SAATİ 21.00’DEN İLERİYE ALINABİLİR

İsmini açıklamayan yetkili konu ile ilgili yapmış olduğu açıklamasında, şunları söyledi:

“Bugünkü Kabine toplantısının en önemli gündemi koronavirüs tedbirlerine yönelik atılacak normalleşme adımları olacak. Öncelikle uzun zamandır beklenen kafe ve restoranların açılması yönünde karar alınması bekleniyor. Bilim Kurulu’nun da tavsiyesi bu yönde. 60.000’den yaklaşık 7.000 civarına kadar düşen günlük vaka sayıları buna imkan veriyor. Akşam saat 21:00 olan kapanma saatleri biraz daha ileri alınabilir. Çünkü işletmeler de bundan sıkıntı duyuyor”

HALI SAHA VE SPOR SALONLARININ DURUMU

Yetkili isim, yaz dönemin başlaması, vaka sayılarının azalması ve aşılmanın artması kapsamında bu kararı destekleyeceği unsurlar olabileceğini vurgulayarak, “Okulların açılması konusu en kritik alanlardan biri. Bu konuda iki farklı görüş var. İlki açılması ve 2 Temmuz’da yaz tatiline girilmesi; diğeri de vaka sayıları düşerken bulaşa neden olabilecek okulların kapalı kalması yönünde. Sonuçta bu yıl eğitim-öğretim açısından neredeyse tamamlandı. Kabine toplantısında buna da karar verilecek” dedi.

KISITLAMALAR CUMARTESİ KALKABİLİR

Hafta sonu kısıtlamaların bir güne düşebileceği, Cumartesi günleri ise kısıtlamaların kalkabileceğini ve Pazar günleri devam edebileceğini söyleyen yetkili, açıklamasının devamında, “Bu dönemde aşılamanın artırılması yönünde bir çaba olacak. Biontech desteğiyle aşı açısından tamamen sıkıntı ortadan kalkacak. Yakın zamanda açık alanda maskesiz hayatın başlaması ihtimali var” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir