Gündem

Kamu mesai saatleri açıklandı! 30 Haziran’a kadar geçerli olacak!

Milyonlarca kamu görevlisi, açıklanacak olan kararlarla birlikte mesai saatlerinin değişip değişmeyeceğini merak ediyordu. Konuyla ilgili yapılan açıklamada kamu kurum ve kuruluşlarında mesai saatleri 10.00 – 16.00 olarak esnek şeklinde devam edecek olup, bu karar 30 Haziran tarihine kadar geçerli olacak.

Koronavirüs salgını kapsamında alınan kararlar birlikte, kamu kurumları esnek çalışma düzenine geçmişti. 17 Mayıs ve 1 Haziran tarihleri arasında kademeli normalleşme süreçlerinden sonra bugün itibarıyla yeni kararlar uygulanmaya başlanacak.

BİR SÜRE DAHA DEVAM EDECEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kamuda esnek çalışma düzeninin bir süre daha devam edeceğini duyurdu.

Ülkede salgının yayılımının azaltılması amacıyla, kamu hizmetini aksatmama şartı ile hayata geçirilebilecek uygulamalara yer verilmişti. Bu kapsamda kamuda dönüşümlü ve esnek gibi çalışma modelleri uygulanıyordu. Milli İstihbarat Teşkilat Başkanlığı hariç gebeliğinin 24. haftasından 32. haftasına kadar olan süre içerisinde hamile çalışanlar, süt izni kullananlar ile engelli çalışanlar idari izinli sayılmıştı.

Sağlık Bakanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı hariç yönetici pozisyonu dışındaki 60 yaş ve üzerinde olanlar, Sağlık Bakanlığının belirlediği kronik hastalığı bulunanlar ile 10 yaş ve altı çocuğu olan kadın çalışanlar da idari izinli sayıldı. Genelge kapsamında çalışanlar fiilen göreve gelmedikleri süre zarfında idari izinli ve istihdamlarına esas görevlerini fiilen yerine getirmiş sayılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir