Ekonomi

İŞKUR son dakika duyurdu! Nakdi Ücret Desteği ödemelerinin tarihi belli oldu!

Gelen bir son dakika haberine göre Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), koronavirüs salgını sebebiyle, vatandaşlara ödenen nakdi ücret desteği ile ilgili önemli bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada nakdi ücret desteği ödemesinin tarihi belli oldu. İşte detaylar..

Konuyla ilgili açıklama İŞKUR’un resmi hesapları üzerinden yapıldı. Yapılan açıklamada ödemelerin 8 Haziran tarihinde vatandaşların hesaplarına aktarılacağını duyuruldu. İŞKUR’un açıklaması ve detaylar haberimizde..

İŞKUR’UN AÇIKLAMASI

İŞKUR, konu ile ilgili yapmış olduğu açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Nakdi Ücret Desteği ödemeleri, 8 Haziran’da vatandaşlarımızın banka hesaplarına yatırılacaktır. Sistemde İBAN bilgisi eksik ya da hatalı olan vatandaşlarımızın ödemeleri ise PTT aracılığıyla gerçekleştirilecektir”

KİMLER NAKDİ ÜCRET DESTEĞİNDEN YARARLANABİLİR?

İŞKUR’un resmi web sayfası üzerinden alınan bilgiye göre nakdi ücret desteğinden yararlanmak isteyenler şu şekilde açıklandı:

“Nakdi Ücret Desteği ödemeleri, 8 Haziran’da vatandaşlarımızın banka hesaplarına yatırılacaktır. Sistemde İBAN bilgisi eksik ya da hatalı olan vatandaşlarımızın ödemeleri ise PTT aracılığıyla gerçekleş17/4/2020 tarihi itibarıyla, iş sözleşmesinin bulunduğu işveren tarafından 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununun geçici 10 uncu maddesi uyarınca ücretsiz izne ayrılan ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan işçiler ile 15/3/2020 tarihinden sonra 4447 sayılı Kanunun 51 inci maddesi kapsamında iş sözleşmesi feshedilen ve aynı Kanunun diğer hükümlerine göre işsizlik ödeneğinden yararlanamayan işçiler herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı almamak kaydıyla ücretsiz izinde bulundukları veya işsiz kaldıkları süre kadar kapsam dâhilindedir.

Ayrıca; 1/1/2019-17/4/2020 aralığında 4857 sayılı Kanunun 25/(II) numaralı bendinde belirtilen sebepler dışında hizmet akdi sona erenler ile özel sektör işyerlerinde 2019/Ocak ila 2020/Nisan dönemlerinde en az çalışan sayısına ilave olarak istihdam edilenlerden 1/12/2020 tarihinden itibaren işe başlatılıp ücretsiz izne ayrılanlara 2020 yılı Nisan ayında uygulamaya başlanılan nakdi ücret desteği uygulaması ile benzer esaslar çerçevesinde nakdi ücret desteği ödenmektedir ”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir