Gündem

Son dakika Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan maske açıklaması geldi! Tarih verdi!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından herkesi yakından ilgilendiren çok önemli bir açıklama yapıldı. Bakan Koca, yaptığı açıklamasında koronavirüs salgını ile mücadelede Eylül ayının sonunu işaret ederek, bu tarihlerde okul, üniversite ve yüksekokullar da dahil olmak üzere normal hayata dönülmesinin hedeflendiğini ifade etti. Bakan Koca, aynı zamanda maskelerle ilgili de sevindiren bir açıklama yaptı.

Bakan Koca, açıklamasının devamında maskeler ne zaman çıkacak? sorusuna da yanıt verdi. Toplumsal bağışıklığın oluşmasından sonra aşılarını olanlar için maske takmanın zorunlu olmayacağını duyuran Sağlık Bakanı tarih olarak eylül ayının sonunu işaret etti.

“ERKEN DÖNEMDE RAHATLAYABİLİRİZ”

Bakan Koca, düzenlenen kabine toplantısı sonrasında gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu. Maskelerin tamamen çıkarılması için toplumsal bağışıklığın sağlanmasının gerekli olduğunu söyleyen Bakan Koca, şunları söyledi:

“O nedenle aşılamanın yaygın yapılması önemli. Aşılamayı da biz haziran ve temmuzda yoğun bir şekilde yapmak istiyoruz. 120 milyon BioNTech var, artı Sputnik, Sinovac var. Toplumun en az yüzde 60’ı aşılandığında toplumsal bağışıklığın oluştuğunu biliyoruz. Bunun da haziran ve temmuzda sağlanabileceğini ümit ediyorum. Olması için yoğun bir gayret içindeyiz. Dolayısıyla erken dönemde rahatlayabiliriz”

AŞILAMAYI SAĞLAYARAK, NORMAL HAYATA DÖNÜLMESİNİ HEDEFLİYORUZ

Eylül ayı içerisinde normal hayata dönülmesinin hedeflendiğini ifade eden Bakan Koca, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Yaygın aşılama yapılmadıkça biz maske takılmamasını önermiyoruz. Toplumsal bağışıklık oluştuktan sonra aşı olanların maske takma zorunluğu olmayabilir; fakat o, bağışıklıktan sonra. Erken dönemde biz halen bütün aşıların bulaşılırlığı önlediğinden emin değiliz. BioNTech aşısı için yüzde 90’ın üzerinde bulaşılırlığı önlediğini Uğur hoca söylemişti; ama diğer aşılarla ilgili emin değiliz. Toplumsal bağışıklık oluşmadıkça kişisel tedbirlerin maskeyle devre dışı kalmasını önermiyoruz ama bu eylül sonrası devreye girer. Bu dönemde okullar, üniversite, yüksekokullar dahil olmak üzere normal hayata dönülmesini hedefliyoruz; aşılamayı sağlayarak”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir