Genel

Tarih belli oldu! e-Devlet üzerinden yapılacak!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından önemli bir açıklama yapıldı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada 14 Haziran tarihine kadar e-Devlet üzerinden başvuruların yapılması gerektiği açıklandı. Devlet korumasından yararlanan gençlerin, kamuda istihdam edilmesi için tercihlerin 31 Mayıs tarihinden itibaren başladığı duyuruldu.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada 31 Mayıs Pazartesi gününden itibaren başvuruların başladığı, duyuruldu. Başvuruda bulunmak isteyenlerin tercih kılavuzun belirtilen şekilde tercih işlemlerini yapması gerekecek. Kamu kurumlarına yapılacak atamalarda kişilerin en az ilkokul mezunu olması gerekecek.

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Başvuruda bulunmak isteyenlerin taşıması gereken şartlar şu şekilde açıklandı:

-Haklarında koruma veya bakım tedbiri kararı alınmış,

-Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sosyal hizmet modellerinden en az iki yıl süre ile yararlanmış ve reşit olduğu tarih itibariyle de bu hizmetlerden yararlanmaya devam eden,

-18 yaşının dolduğu ve koruma ya da bakım tedbir kararının veya himaye onayının sona erdiği tarihten itibaren beş yıl içinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına başvurarak hak sahibi olduğunun tespitini yaptırmış kişiler,

TERCİHLER NASIL YAPILACAK?

Yayımlanan duyurudan sonra tercihlerin nasıl yapılacağı merak konusu oldu. Tercihlerin geçerli olması için işlemlerin e-Devlet üzerinden yapılması gerekiyor. aynı zamanda hak sahibi olunan öğrenim düzeyindeki bir okuldan ya da programdan mezun olunması şartı aranacak. Bu kapsamda son başvuru tarihi 14Haziran 2021 olarak açıklandı.

14 Haziran 23.59’a kadar başvurular E-devlet üzerinden alınmaya devam edilecek. Konu ile ilgili sonuçlar herhangi bir belge ya da posta gönderilmeyecek. Sonuçlar elektronik ortamda listelenecek.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir