Genel

Arabası olanlar dikkat! Büyük değişiklik yapıldı! Fiyatlar düşüyor!

Arabası ve ehliyeti olan herkesi yakından ilgilendiren önemli bir açıklama yapıldı. Trafik sigortasında değişiklik yapılıyor. Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Türker Gürsoy tarafından yapılan açıklamada gündemin en önemli maddesinin trafik sigortası olduğu ifade edilerek, sigorta hesaplamasında iyi sürücü kötü sürücü ayrımının yapılacağı ifade edildi.

İyi sürücü kötü sürücü ayrımı ile sigorta şirketleri tarafından primlerin daha adaletli bir şekilde belirlenmesi konusunda imkan sağlanacağı ifade edildi.

ÜLKEMİZ İÇİN EN UYGUN MODELİN GELİŞTİRİLMESİNİ AMAÇLIYORUZ

Türkiye Sigortalar Birliği’nin bu yıl 10. defa düzenlemiş olduğu Sigorta Haftası kapsamında bir panel düzenlendi. Başkan Gürsoy ise panelde sigortanın Türkiye ekonomisine katkılarını değerlendirerek, önemli açıklamalarda bulundu.

SEDDK Başkanı Türker Gürsoy, yaptığı açıklamasında “SEDDK olarak önümüzdeki dönem trafik sigortasında reform niteliğinde değişiklikler yapmakta kararlıyız. Buna yönelik olarak, zorunlu trafik sigortalarında hizmet kalitesinin yükseltilerek sigortalı memnuniyetinin artırılmasına imkân sağlayacak doğrudan tazmin sistemine ilişkin olarak en iyi dünya uygulamalarını inceleyerek ülkemiz için en uygun modelin geliştirilmesini amaçlamaktayız” ifadesini kullandı.

İYİ SÜRÜCÜYE DÜŞÜK FİYAT VERİLECEK

Sürücüler için sigorta skoru hesaplanacak. İyi sürücü kötü sürücü ayrımının yapılması adına açıklamalarda bulunan uzman isim, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Sigorta Tahkim Komisyonu’nun bağımsızlığı ve tarafsızlığını güçlendirecek düzenlemelerin yanı sıra Sigorta Bilgi Merkezi’nin (SBM) veri paylaşımını düzenleyen ve SBM’nin fonksiyonlarını genişletecek kanun düzenlemeleri gündemimizde. Sigortacılık faaliyetlerinin tüm aşamalarında dijital süreçlerin kullanımına imkan verecek düzenlemeler de yapmayı amaçlıyoruz. Öte yandan artık sermaye yeterliliğinin ötesinde, kurumsal yeterlilik kavramını sektörün gündemine taşımak istiyoruz. Bu amaç doğrultusunda iç sistemlerle ilgili çok önemli bir yönetmelik taslağı hazırladık. Bu yönetmelik taslağı, iç kontrol, risk yönetimi, aktüerya ve iç denetim fonksiyonlarıyla ilgili, günümüz gereksinimlerini karşılayan çok önemli hususlar içermektedir. Bu yönetmelik yayınlandıktan sonra, sektörün kurumsal yetkinliği ve yeterliliği birkaç basamak birden atlayacaktır”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir