Genel

Flaş gelişme! AVM’lerde yeni dönem başlıyor!

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 1 Haziran itibariyle normalleşme tedbirleri uygulanmaya başlandı. Ancak İstanbul’da bulunan 4 büyük AVM’de yeni bir dönemin başladığı duyuruldu. Yeni uygulamada HES sorgulamasının artırılmış gerçeklik gözlüğü ile yapılması kararlaştırıldı.

Ülkemizde yaklaşık olarak 90 AVM’de hizmet veren güvenlik şirketi olan Securitas, yeni bir uygulamaya geçiş yaptı. Şu an için 4 büyük AVM’de pilot uygulamaya geçirildiği duyuruldu.

Şapkanın üzerine yerleştirilen artırılmış gerçeklik gözlüğü AVM’ye gelen ziyaretçilerin HES kodunu okuyarak riskli ya da risksiz olduğunu gösteriyor.

DAHA HIZLI HAREKET EDİLEREK DAHA FAZLA SORGU YAPILIYOR

Türkiye AVM Segment Lideri Barış Yelman, konu ile ilgili yaptığı açıklamasında, “Ürünün giyilebilir olması, kullanıcının ellerini serbest şekilde kullanmasına imkan veriyor. Bu da özellikle HES kontrolünde güvenlik görevlisi arkadaşlarımıza hareket serbestliği sunuyor. Daha hızlı hareket ederek, daha fazla sorgu yapabiliyor. Girişlerde oluşabilecek yoğunluğu azaltabiliyor” dedi.

HAVALİMANLARINDA DA KULLANILACAK

Uzman isim, açıklamasının devamında bu sistemin ilerleyen dönemde havalimanlarında da kullanılacağını, “Yeni normalde HES kodu uygulaması olmazsa olmazımızdır. Girişlerdeki yoğunluğu azaltmak amacıyla HES kodu kontrol terminal, kiokslar gibi uygulamalar hayat geçirmiştik. Şimdi de yoğunluğu daha da kontrol altına almak, ziyaretçilerin sorgulama sırasında sosyal mesafeyi korumasını sağlamaları hedefiyle arttırılmış gerçeklik gözlüğünü kullanmaya başladık” şeklinde ifade etti.

UYGULAMA NASIL ÇALIŞIYOR?

Yelman, uygulamanın çalışma şeklini, “HES kodu kontrol aplikasyonu gözlüğe yüklendi. Ziyaretçiler, güvenlik görevlisi arkadaşın taktığı şapkada bulunan, kameraya HES kodunu okutarak AVM’ye giriş yapabiliyor. Sorulama işlemi daha uzak mesafeden, seri bir şekilde yapılıyor. Ziyaretçi sayılarının fazla olduğu, bünyemizdeki AVM’lerle görüşmelerimiz devam ediyor, yaygınlaştırmayı düşünüyoruz. İlerleyen süreçte, havalimanlarında da kullanmayı hedefliyoruz” ifadesini kullanarak anlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir