Genel

Bu bölgelerimiz için 6,5 ve üzeri büyüklüğünde deprem uyarısı!

Türkiye’de son dönemde çeşitli bölgelerde depremler meydana gelmeye devam ediyor. Konu ile ilgili Deprem Araştırmacısı Ahmet Yakut tarafından çok önemli deprem açıklaması yapıldı. Yakut, yaptığı açıklamasında Palu – Hazar ve Bingöl – Yedisu faylarının kesinlikle incelenmesi gerektiği ve bu fayların 6,5 ve üzeri büyüklüğünde deprem üretebileceğini söyledi.

17 Ağustos 1999 tarihinde meydana gelen büyük depremde çok sayıda akrabasını kaybeden Yakut, Yakut, evinde kurduğu sistem sayesinde çeşitli hesaplamalar yaparak, çok sayıda depremi önceden tahmin edebiliyor.

Bu yıl içerisinde olması tahmin edilen depremlere ilişkin açıklama yapan Yakut, şu ifadeleri kullandı:

“Geçen günlerde yaptığım canlı yayında, “Çin, Endonezya, Filipinler başta olmak üzere hem uzak doğuya, hem de Güney Amerika’daki Şili ülkesine bakmak lazım” dedim. Büyük deprem parametresi vardı. Canlı yayından 2 saat sonra da 7.4’lük Çin depremi meydana geldi. Pasifik ateş çemberi uzun zamandır sessiz. Bugün Güney Amerika Peru, Şili başta olmak üzere Filipinler, Endonezya bence bu yılın konuşulacak iki ülkesi olacak. Orada 7 ya da üzeri büyüklüğünde art arda depremler gelirse şaşırmam. Uzun zamandır Pasifik ateş çemberi dediğimiz hatta derin depremler meydana geliyor, 2021’e damga vuracak iki bölgenin Endonezya ve Şili olacağını düşünüyorum”

6,5 ÜZERİ DEPREM OLABİLİR

Palu – Hazar ve Bingöl – Yedisu faydalarında 6,5 ve üzeri deprem olabileceğini ifade eden Yakut, sözlerine şu şekilde devam etti:

Uzak Doğu Asya’da ya da Doğu Asya’daki meydana gelen depremler, İran depremleri gösteriyor ki; bu sene yine doğu bölgesini konuşacağız. Bingöl civarı, yakın çevresindeki Elazığ. Buralarda sadece orta ölçekli 3’lük, 4’lük değil de belki 5 küsurluk depremler görebiliriz. Son depremlere baktığımızda, 2 gün önce yaşanan Osmaniye depremi ve dün yaşanan Adana depremi sonrasında Kahramanmaraş civarında, 4’lük 4.5’lik depremlerle bir hareketlilik başlayabilir. ‘Doğu Anadolu fayı canlandı’ dediler. Herkesin kafasında böyle bir algı var. Uzun zamandan beri ’Adıyaman Gölbaşı ve Kahramanmaraş Türkoğlu- Pazarcık hattında büyük deprem bekliyoruz’ dediler ama Doğu Anadolu Fay Zonu bildiğiniz gibi Kuzey Anadolu kadar aktif bir fay değil ama başladığı zamanda da kendini takır takır kıran bir fay. Ben Kahramanmaraş civarında 1514’lü yıllardan bu yana beklenen depremi değil de 4’lük, 5’lik rutin depremler olabileceğini söyleyebilirim. Ama bu sene Kahramanmaraş civarında 6’lık veya 6’ının üzerinde deprem beklemem. Benim korkum Ocak 2020’de Sivrice -Doğanyol segmentinde yaşanan 6.8 büyüklüğündeki deprem sonrası, Palu – Hazar hattı ve Bingöl kısmına bakmak lazım diye düşünüyorum. ‘Bu sene nerede büyük bir deprem olur?’ diye soracak olursanız ben hep doğuyu söylerim. Bu sene de doğu derim. Ve bu sene Akdeniz açıklarını da konuşacağımızı söyleyebilirim”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir