İş İlanlarıKpss'siz Personel Alım İlanlarıÖzel Sektör İş İlanlarıPersonel Alımı

Türk Telekom AssisTT evden 5 saat çalışacak personeller arıyor!

Türk Telekom’un çağrı ayağı merkezlerinden biri olan AssisTT firması, çağrı merkezi personelleri arıyor. Günde sadece 5 saat uzaktan çalışabilecek personellerin alınacağını duyuran dev firma, çağrı merkezi personel alım şartlarını da ayrıca açıkladı. Alımların şu an için Ankara ve İzmir için geçerli olduğu ifade edildi. Türk Telekom çağrı merkezi müşteri temsilcisi alım detayları haberimizde..

Günde evden sadece 5 saat çalışabilecek olan adayların İngilizce bilmesi, aranan en temel şartlar arasında bulunuyor. Başvuruların 31 Mayıs tarihinde başladığı Türk Telekom çağrı merkezi alımlarının önümüzdeki 2-3 hafta için daha devam edileceği öngörülüyor.

EVDEN ÇALIŞMAK İSTEYENLER İÇİN BAŞVURU ŞARTLARI

Günde 5 saat uzaktan çalışabilirim diyorsan,

İnternet bağlantın varsa,

İngilizce, Almanca, Fransızca ve İspanyolca dillerinden en az birini iyi seviyede konuşabiliyorsan,

Ankara veya İzmir’de yaşıyorsan ya da yaşayabilecek durumdaysan,

Lise ve üzeri öğrenimini tamamladıysan,

MS Office programlarını etkin şekilde kullanabiliyorsan,

Telefonda etkili iletişim kurabiliyor ve bundan keyif alıyorsan,

Diksiyonuna ve ifade biçimine güveniyorsan,

İç motivasyonun yüksekse ve hedef odaklıysan,

Zaman yönetiminde hassas olduğunu düşünüyorsan,

(Erkek adaylar için) Askerliğini tamamladıysan ya da en az 2 yıl tecil ettirdiysen

ÖZGÜR ÇALIŞMA MODELİ HAKKINDA

Pandemi döneminde evden çalışmanın büyük bir fırsat olduğunu bilen iş arayanlar Türk Telekom AssisTT firmasının yayımladığı Özgür Çalışma Modeli hakkında detayları araştırıyor. Müşteri hizmetleri kadrosunda çalışmak isteyenler için Özgür Çalışma Modeli için şu ifadeler kullanıldı:

Özgür Çalışma Modeli ile çalışan bir müşteri temsilcisi olarak, istediğin yerden, istediğin zaman diliminde çalışacak ve müşterilerimizden gelen çağrıları yanıtlıyor olacaksın.

Yapacağın şey, müşterimizin yaşadığı sorunlara çözüm üretmek, talebini dinlemek, ihtiyacını karşılamak, yönlendirme yapmak, faydalanabileceği kampanyalar hakkında bilgi vermek ve konuşmanın sonunda memnuniyetle telefonu kapatmasını sağlamak. Profesyonel ve çözüm odaklı yaklaşımınla, müşterimizin hayatını kolaylaştırırken kendi hayatına da anlam katmak…

Çünkü biz her gün, iletişime geçtiğimiz insanların hayatında bir fark yaratmak için işe koyuluyoruz. İşimizin “telefonda konuşma” nın çok daha ötesinde olduğunu ve her kelimemizle insanların yaşamına dokunduğumuzu biliyoruz.

BAŞVURUDA BULUNMAK VE İLAN DETAYLARINI İNCELEMEK İÇİN TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir