Ekonomi

Altın ve dolara yatırım yapacaklara şoke eden tahmin açıklaması!

Salgın döneminde yatırım yapmak isteyenler son dönemlerde fiyatların dalgalı bir grafik çizmesi ile birlikte ne yapacaklarını bilemez oldu. Her geçen gün rekor kıran altın fiyatları ve dolar kuru fiyatları ile ilgili çok önemli tahmin açıklaması geldi.

Yatırım yapmak özellikle pandemi döneminde daha da önem kazandı. Vatandaşlar fiyatların düştüğü dönemde altın ve dolara yöneldi. Ancak son 2 aydır fiyatların her geçen gün yükselmesi, yatırım yapacaklara da uyarıları peş peşe getirdi.

DALGALI BİR ŞEKİLDE BAŞLADI

Altın ve dolar fiyatları güne dalgalı bir seyir ile başlaması yatırımcıları şaşırttı. Gram altın, haftanın son işlem gününde 523 TL seviyelerinde seyrederken, ons altın fiyatı gerileyerek 1896 Dolar civarına geldi.

Piyasalar ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Dr. İnanç Sözer, yapmış olduğu açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Altın fiyatları bugün pozisyon ayarlaması olarak tanımlanabilecek gümüş öncülüğündeki satışların etkisiyle yeniden 1.900 dolar seviyesinin altına inse de, uzun vadeli yatırımcılar için halen çok cazip olmaya devam ediyor. 2022 sonunda 2.700 dolarlık altın fiyatları öngörüm ışığında, düşüşlerin geçici olacağını düşünüyorum”

VAKIF YATIRIMDAN DA AÇIKLAMA GELDİ

Bir diğer açıklama da Vakıf Yatırım tarafından yapıldı. Vakıf Yatırım yaptığı analizinde şunları söyledi:

“Sabah saatlerinde 8.71 seviyesinden işlem gören dolar/TL kurunda kısa vadede 8.67 ve 8.77 direnç, 8.58 ve 8.50 destek olarak izlenebilir”

Aynı zamanda bugün Moody’s ülkemiz için kredi değerlendirme raporunu açıklayacak. Bu durum fiyatlarda değişkenliklere sebebiyet verebilir.