Genel

Bankada hesabı olan herkesi yakından ilgilendiren önemli bir açıklama yapıldı!

Bankada hesabı olan müşteriler için çok önemli bir açıklama yapıldı. BDDK tarafından yapılan açıklamada artık bankalara ya da müşterilere ait bilgileri öğrenenler başka bir 3. kişi ile paylaşım yapamayacak.

Kişinin banka müşterisi olduğunu gösteren bütün bilgiler sır olarak sayılacak. Çalışanların görevden ayrılması durumunda da aynı karar geçerli olacak. İşte merak edilen tüm detaylar..

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan karara göre uygulama 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanacak. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu, banka ve müşteri sırrı olarak bilgilerin paylaşım ve aktarımlarına ilişkin usul ve esasları belirleyen Sır Niteliğindeki Bilgilerin Paylaşılması Hakkındaki Yönetmelik’i duyurdu.

GÖREVDEN AYRILMA OLSA BİLE DEVAM EDECEK

Yönetmeliğe göre çalışanlar bankadan ayrılmış olsa bile, bu sırları kanunen açıça yetkili kılınan mercilerden başkasına açıklayamayacak.

ZORUNLU OLACAK

Yönetmelikte, sır saklama yükümlülüğünden istisna tutulan hallere ilişkin hükümler ise sadece belirtilen amaçlarla sınırlılık ve bu amaçların gerektirdiği kadar veriyi içerecek ölçülülük ilkelerini kapsayacak şekilde düzenlendi.

Öte yandan yönetmeliğe uyum için bankaların Bilgi Paylaşım Komitesi kurmaları zorunlu olacak. Bu komite asgari olarak, bilgi paylaşımını talep eden ya da kendisinden bilgi talep edilen iş kolu, iç kontrol birimi, uyum birimi ve hukuk birimi temsilcileri ile ilgili varlık sahiplerinden oluşacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir