Genel

İkinci el araç alacaklar için son uyarı yapıldı! İkinci el araçlarda fiyatlar ne olacak?

Pandemi döneminde bir dönem zirve yapan ancak bu yılın başlarında dip fiyatları gören ikinci el piyasası ile ilgili çok önemli bir açıklama yapıldı. Konu ile ilgili MASFED Genel Başkanı Aydın Erkoç tarafından yapılan açıklamada fiyatlar konusunda uyarılar peş peşe sıralanırken, fiyatların artacağını duyurdu.

Aydın Erkoç yaptığı açıklamasında, “Yaz mevsiminin gelmesi ve kademeli açılma ile ikinci el piyasası hareketlenecektir. Kademeli normalleşmenin başlamasıyla birlikte ertelenen talepler satışa dönmeye başladı; İkinci elde düşen fiyatlar tekrar yükselişe geçebilir” ifadesini kullandı.

KISITLAMALAR VE EKONOMİK DALGALANMALAR FİYATLARI ETKİLEDİ

Son dönemde dalgalı bir şekilde seyreden ikinci el araç piyasasını dengeleyen uzman isim, fiyatların ekonomik dalgalanmalar sebebi ile olumsuz olarak etkilendiği ve Nisan sonundan itibaren de yapılan kısıtlamaların ticareti aksattığını ifade etti.

Mayıs ayının sonu ile kademeli olarak normalleşmenin başlaması ile piyasaların hareketlendiğini söyleyen Erkoç, açıklamasına “Haziran ayı ile canlanmanın başlayacağını ve yıl boyunca devam edeceğini düşünüyoruz” şeklinde devam etti.

RAKAMSAL DEĞERLENDİRMELER

Erkoç, sektörü rakamsal olarak değerlendirdiğinde, şu ifadeleri kullandı:

“İkinci el otomobil pazarı Mart ayıyla birlikte üst üste 6’ncı ayını düşüşle geçirdi. 2020 yılının ilk dört ayında 1 milyon 973 bin 977 adet olan ikinci el pazarı 2021’in ilk dört ayını 1 milyon 469 bin 785 adetle kapattı. Yani pazarda toplamda yüzde 25 oranında bir daralma yaşandı”

PİYASALAR HAREKETLENECEK

Araç almak isteyenler fiyatların ne durumda olacağını merak etmeye başladı. Kademeli olarak kısıtlamaların sona ermesi ile birlikte fiyatların artış gösterebileceğini ifade eden Erkoç, “Şimdi kademeli olarak kısıtlamaların sona ermesi ve yaz mevsiminin de gelişiyle piyasanın hareketleneceğini düşünüyoruz. Dünya genelinde araç üretiminde yaşanan çip krizinin kısa ve orta vadede sıfır araç üretim ve tedariğini sekteye uğratacağının altını çizen Erkoç “Bu durumda ikinci el otomobile talebin artacağını öngörüyoruz. Bu veriler ışığında, Haziran ayından itibaren piyasanın hareketleneceğini ve bu hareketliliğin de yıl boyu süreceğini söyleyebiliriz” açıklamasını yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir