GündemSağlık

Koronavirüsten sonra ortaya çıkıyor! Ülkemizde de görülmeye başladı!

Türkiye koronavirüs salgınıyla mücadelesine hız kesmeden devam ederken, kötü haberler de gelmeye devam ediyor. Salgının tüm dünyada etkisi devam ederken, salgın sonrasında ortaya çıkan MIS-C hastalığı da ülkemizde görülmeye başlandı.

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamada MIS-C hastalığı sebebiyle yoğun bakıma kaldırılma oranın yüzde 70 oranında olduğu ifade edilirken, sadece Hindistan’da bile bu hastalık 2 bin kişide görüldü. Ancak daha da tedirgin eden gelişme ise bu durumdan ağırlıklı olarak çocukların etkilendiği yönünde.

Daha çok 5 ila 15 yaş arasındaki çocukları etkileyen bu hastalığın belirtileri neler? MIS-C hastalığı hakkında merak edilen tüm detaylar haberimizde..

Koronavirüsten sonra ortaya çıkan MIS-C sendromu yayılmaya devam ediyor. Bu hastalıkta özellikle 5 – 15 yaş arası çocukların kan damarları, kalbi, akciğeri, böbrekleri, beyni, cildi, gözleri ve sindirim sistemleri gibi pek çok organı iltihaplanarak, olumsuz olarak etkileniyor. Uzmanlara göre bu durum kendini koronavirüs geçtikten sonra iki ya da altı hafta arasında gösterebiliyor.

MIS-C HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

MIS-C hastalığının yayılmaya başlandığının açıklanmasından sonra çok sayıda ebeveyn internet üzerinden MIS-C hastalığının belirtileri nedir? araştırması yapmaya başladı. Uzmanlar tüm belirtilerin aynı ancak görülmeyebileceğini ifade ederken, belirtileri şu şekilde sıraladı:

24 saat veya daha uzun süren ateş

Kusma

İshal

Mide ağrısı

Deri döküntüsü

Alışılmadık derecede yorgun hissetmek

Hızlı nabız

Hızlı nefes alma

Kırmızı gözler

Dudakların ve dilin kızarıklığı veya şişmesi

Ellerin veya ayakların kızarıklığı veya şişmesi

Baş ağrısı veya baş dönmesi

Büyümüş lenf düğümleri

TÜRKİYE’DE DE GÖRÜLDÜ

Öyle ki bu hastalık Türkiye’de de görüldü. Geçtiğimiz günlerde Batman’da doktor çift Gülsüm Kahveci Kılınç ve Şenol Kılınç’ın 8 yaşındaki çocukları koronavirüs sonrasında geçirdiği miyofasiyal ağrı sendromu sebebiyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmişti..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir