Gündem

Koronavirüsle mücadelede yeni dönem! Aşı olmayanlara pozitif ayrımcılık geliyor!

Koronavirüs salgınında vaka sayılarının istenilen düzeye inmesine rağmen yeni tedbirler yolda. Salgında şu anki en temel hedef, sonbahara rahat bir şekilde girebilmek. Bu kapsamda HES kodu olmayan kişiler kamu binaları, bankalar ve AVM’lere alınmaması gibi tedbirlere ek olarak aşı olmayan kişilere de birtakım kısıtlamalar gelebilir.

Sinema salonları, spor müsabakaları, tiyatrolar, konserler ve hatta çeşitli kamu kurumlarına aşı olmayanların girememesi adına yeni kararların alınabileceği ifade ediliyor. Salgında sonbahar aylarına rahat bir şekilde girebilmek adına yeni tedbirlerin ne olacağı merak konusu olmuştu.

AŞI PSİKOLOJİSİNİ YÖNETMEK İÇİN YENİ KARARLAR

Yapılan araştırmalara göre özellikle 40 – 50 yaş arasındaki vatandaşlar aşıya karşı duyarsız bir tavır sergilerken, 18 – 35 yaş yas arası hem aşıya karşı duyarsız, hem de kurallara uyum sağlamıyor. Bu sebeple toplumun aşı psikolojisini yönetmek adına yeni kararların alınabileceği ifade ediliyor.

Çalışmalara bir an önce başlanması gerektiği ve bu şekilde sonbahara kadar toplumun yüzde 70’inin bağışıklık kazanması gerektiği ifade ediliyor. Aksi durumunda toplum bağışıklığı yüzde 50’lerde kalabilir.

AŞI OLMAYANLARA KISITLAMALAR GELEBİLİR

Aşıya erişimin daha da yaygınlaşmasının ardından, aşı olmak istemeyen gruplar için sinema, tiyatro, spor müsabakaları, konserler ve hatta çeşitli kamu kurumlara girişlerle ilgili yeni kuralların gündemde olabileceği ifade ediliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir