Ekonomi

Milyonlarca kişiye müjde! Yapılandırma düzenlemesi Resmi Gazete’de! Matrah artırımı, para cezaları, KYK borçları..

Borcu olan milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Vergi cezaları, idari para cezaları, matrah artırımı, KYK borçlarının yeniden yapılandırmasına ilişkin kanun bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. Başvuruda bulunmak isteyenler için tüm detaylar netlik kazandı. İşte Resmi Gazete’de yayımlanan kararın detayları..

30 Nisan tarihinden önce kesinleşen borçların yapılandırmasını isteyenler en geç 31 Ağustos 2021 tarihine kadar başvuruda bulunması gerekiyor. Yapılandırmanın ilk ödemesi ise Eylül sonuna kadar yapılacak.

BORÇU OLANLARA GÜZEL HABER

Borcu olanlar, uzun zamandır gündemde olan yapılandırmayı takip ediyordu. Borçlulara yeniden yapılandırma olanağı getiren yasa bugün Meclis’te kabul edilerek yürürlüğe girdi. Böylece koronavirüs sebebiyle ekonomik açıdan sıkıntılı dönemler yaşayan milyonlarca kişi, borçlarını yapılandırabilecekken, matrah artırımından da yararlanabilecek.

İLK TAKSİT ÖDEMELERİ EYLÜL’ÜN SONUNDA

Resmi Gazete’de yayımlanan Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun 30 Nisan 2021 tarihi ve öncesindeki borçları kapsıyor. Yapılandırma için 31 Ağustos 2021 tarihine kadar başvuranlar Eylül ayının sonuna kadar ilk taksit ödemelerini yapmaları gerekecek.

MATRAH ARTIRIMI

Yapılandırmanın yanında da 2016 – 2020 yılları için de matrah artırımı kararı geldi. Buna göre matrah artırımında bulunan mükelleflerin 2021 yılına kadar devreden zararlarının yüzde 50’si silinecek.

BELEDİYE BORÇLARINDA YAPILANDIRMA

Büyükşehir belediyelerinin ve belediyelerin su, atık, katık atık gibi ücretleri de bu kapsamda yapılandırılacak.

KYK BORÇLARI DA BU KAPSAMDA

KYK borçlarının da bu süreç içerisinde yapılandırmada olacağı açıklandı. Yapılandırmadan faydalanan kişiler ödemelerini 6, 9, 12 ve 18 aylık eşit taksitler şeklinde ödeyebilecek.

DETAYLAR İÇİN TIKLAYIN

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir