Bilim, Teknoloji

Cep telefonlarıyla ilgili önemli düzenleme! 7 yıl şartı geldi!

Cep telefonları olan herkesi yakından ilgilendiren önemli bir açıklama yapıldı. Yeni bir düzenlemenin geldiği duyuruldu. Uzun süre boyunca kullanılmayan cep telefonlarına “IMEI numarası” önlemi gelecek. Hazırlanan taslak düzenlemesine göre 7 yıl boyunca kullanılmayan cep telefonlarının yeniden aktif edilmesi için başvuru istenecek. İşte detaylar..

Cep telefonlarında önemli bir değişiklik yapılacak. 7 yıl boyunca hiçbir şekilde kullanılmayan cep telefonlarının yenidne aktif olması için kullanıcıdan ya da ithalatçıdan başvuru istenilecek.

TASLAK HAZIRLANDI

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun taslağı duyuruldu. Buna göre elektronik kimlik belgesine sahip cihazların, kayıp, kaçak ya da çalıntı cihazlara elektronik haberleşme hizmetinin verilmesinin engellemesi için yeni düzenleme yapılması öngörülüyor.

KARA VE BEYAZ LİSTE

Telefonların yeniden kullanıma açılması ve yeniden kayıtlı hale getirilmesi için  her türlü hukuki, dair, mali ve cezai sorumluluğun kabul edilmesi istenecek. Yapılacak olan işlemlerden sonra IMEI numarası beyaz listeye alınacak. Aksi durumda telefon kara listede kalarak kullanım dışında kalacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir