Gündem

Son dakika kabine toplantısı ertelendi! Sokağa çıkma yasakları ile ilgili flaş gelişme!

Gelen bir son dakika haberine göre bugün yapılması beklenen kabine toplantısı, yoğunluk sebebi ile 21 Haziran tarihine kadar ertelendi. Hafta içi ve hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasakları ile ilgili de önemli bir gelişme yaşandı. Düzenlenmesi beklenen toplantıda yasakların gevşetilmesi ve esnetilmesi beklenirken, ertelenen toplantı sebebiyle, yasakların Haziran ayı sonuna kadar devam edeceği belirtildi.

Alınan son karara göre hafta içi sokağa çıkma yasağı saat 22.00 – 05.00 arasında uygulanırken, hafta sonu sokağa çıkma yasağı cumartesi 22.00 – pazartesi 05.00 arasında uygulanıyordu. Vaka sayılarının istenilen seviyeye doğru inmesi ve aşılma çalışmalarının hız kazanması ile birlikte bugün tüm Türkiye, kabine toplantısından çıkacak kararları merakla bekliyordu.

YASAKLAR HAZİRAN AYI BOYUNCA DEVAM EDECEK

Sokağa çıkma kısıtlamaları ve koronavirüs tedbirleri ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Cumhurbaşkanı Kabine Toplantısının tarihi geçtiğimiz günlerde NATO zirvesi sebebi ile öne çekilmişti. Bugün yapılacak olan toplantı da bu sebeple ileri bir tarihe ertelendi.

Bu sebeple, uygulanması devam eden mevcut yasaklar toplantının ertelenmesi sebebi ile haziran ayı boyunca devam edecek.

BAKAN KOCA 3 ŞARTI AÇIKLAMIŞTI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise tam açılma ile ilgili önemli açıklamalarda bulunarak, şunları söylemişti:

“Güvenle eski günlerimize dönmek için üç önemli konuya dikkatlerinizi çekmek istiyorum. İlki sırası gelen vatandaşlarımızın gecikmeden aşılarını olmalarıdır. Bu, toplumsal bağışıklığı en kısa sürede kazanmamız için ilk şart. İster yaş ister meslek grubu sebebiyle sıranız gelmiş olsun, lütfen zaman kaybetmeden aşınızı olun. Yarın itibariyle 45 yaşının üzerindeki vatandaşlarımız da aşılanmaya başlıyor. Gelecek pazartesi günü ise 40 yaş üzeri tüm vatandaşlarımız da aşı programına dahil edilmiş olacak.

İkincisi, aşılama ile toplumsal bağışıklığı elde edene kadar kişisel tedbirlerimize tavizsiz uymaya devam edelim. Aşı olan vatandaşlarımız da toplumsal bağışıklık elde edilene kadar tedbirlere uymalı. Unutmayalım, aşının bizi koruması için belirli bir süre geçmesi gerekiyor.

Üçüncüsü ise, salgın kontrolünün sürdürülebilirliğinin sağlanmasıdır. Bunun için şimdiye kadar dışarıdan tedarik ettiğimiz aşıların yerine kendi aşımızın kullanıma girmesi gerekiyor. Bildiğiniz gibi çok sayıda aşı geliştirme projemiz devam ediyor ve birinde son aşamaya geldik”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir