Genel

EYT son dakika gelişmesi! Yarın EYT açıklaması yapılacak!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusu bir süredir gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Binlerce kişi tarafından merakla eklenen EYT konusuna ilişkin çok önemli bir gelişme yaşandı. Geçtiğimiz günlerde yeni görevine atanan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin EYT ile ilgili adım atması bekleniyordu, ancak Bilgin tarafından herhangi bir açıklama yapılmadı.

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı, İletişim Başkanı olan Mustafa Mente tarafından sosyal medya üzerinden EYT açıklaması geldi. Mente, yaptığı açıklamasında Pazartesi günü Gelecek Partisi ve EYT Derneklerinin bir toplantı yapacağı ve toplantı sonucunda çözümü kamuoyu ile paylaşacakları duyurdu.

YARIN AÇIKLAMA YAPILACAK

Twitter üzerinden paylaşım yapan Mente, şu açıklamayı yaptı:

“Türkiye’de işsizlik ve yoksulluk yakıcı sonuçlara sebep oluyor, böyle bir ortamda EYT sorununun çözümü bir zorunluluk.

Pazartesi günü, Gelecek Partisi ve EYT Dernekleri ortak bir toplantı ile çözümü kamuoyuyla paylaşacaklar.+

EYT Takılma Hallederiz”

BUGÜN EYT ÇIKSA KİMLER EMEKLİ OLABİLİR?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar olarak adlandırılan EYT’li vatandaşların ortak sorunu, kendilerine işe giriş tarihinde belirtilen emeklilik sisteminin daha sonradan yaş şartı ile değişmiş olması. 1999 yılından önce işe giren vatandaşları etkileyen bu düzenleme vatandaşların emeklilik için primi doldurmaları ve yaşı tamamlamalarını gerektiriyor.

SGK mevzuatına göre emeklilik hakkı için hem prim hem de yaş şartını tamamlayan vatandaşlar emekli olabiliyor. Düzenlemenin yapılması durumunda EYT’li vatandaşlar kendileri işe girdikleri prim, gün ve yaş şartına göre emekli olmaya hak kazanabilecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir