Gündem

Flaş açıklama! Pazartesi günü vakalar artabilir!

Türkiye koronavirüs salgını kapsamında mücadelesine hızını kesmeden devam ediyor. Ancak konu ile ilgili Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Profesör Doktor Kemalettin Aydın tarafından çok önemli bir açıklama yapıldı. Aydın, açıklamasında vaka sayılarının yeniden 10 – 12 bin düzey seviyesine çıkabileceğini ifade etti.

Türkiye normalleşme adımları ile birlikte hareketliliği de yaşamaya başladı. Uzman isim, vatandaşları uyararak “Pazartesi günü vakalar artabilir” açıklamasında bulundu.

TEDİRGİN EDİCİ BİR YÜKSELME OLACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM

Salgına ilişkin açıklanan son verilere göre günlük vaka sayıları 6 bin civarında seyrediyor. Dr. Kemalettin Aydın, dikkat çeken açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Tahmin ediyorum önümüzdeki pazartesi günü biraz daha düğünlerin sayısı, toplantıların sayısı, yemekli düğünler gibi açılımlar normalleşmeler olunca insan hareketliliği ve insan kümeleşmeleri artınca doğaldır ki hayatımızda var olan virüs bir miktar daha rakamları yükseltir. Ama bu yükseltmenin büyük bir dalga olarak hayatımızı yeniden güz dönemine kadar tedirgin edecek bir yükselme olacağını düşünmüyorum”

MUTLAKA AŞIYA GİDİLMESİ LAZIM

Dr. Aydın, meydana gelebilecek artışın korkutucu düzeyde olmayacağını ifade ederek, “Olsa olsa 10 bin, 12 binler civarında bir yükselmeye kadar çıkabilir. Ama toplum da buna tedbirini alarak süreci yönetir. Tabi ki burada asıl olan konu, yüklü miktarda aşının Türkiye’ye geliyor olması. Aşının da hızlı bir şekilde aşağı yaş gruplarına doğru inmesi. Aşıya mutlaka gitmemiz lazım” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir