Sağlık

BioNTech aşısı yan etkileri neler? BioNTech kalp krizi yapar mı? BioNTech aşısının yan etkileri..

Tüm Türkiye salgına karşı daha da dirençli olmak için aşılama çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Bu kapsamda ülkemizde uygulanmaya devam eden BioNTech aşısı ile ilgili yan etki araştırması hız kazandı. BioNTech aşısı yan etkileri neler? BioNTech aşısı kalp krizine neden olur mu? Merak edilen tüm detaylar haberimizde

Sağlık Bakanlığı tarafından her geçen gün aşılmaa grubuna yeni kişiler dahil ediliyor. Aşı kapasitesi ile birlikte aşılama hızının da artması herkesi sevindirirken, BioNTech aşısı ile ilgili araştırmalar da hız kazandı. Bakanlık, koronavirüs aşısı olan BioNTech için kılavuz yayımladı. Bununla birlikte vatandaşlar BioNTech mi Sinovac mı sorusunun cevabını da merak ediyor.

BioNTech aşı en az 4 hafta ara ile birer doz olmak üzere toplam da 2 doz olarak uygulanacak. Aşı içerisinde bulunan herhangi bir maddeye karşı alerjisi olan kişilere aşı uygulanmayacağı ifade edildi.

BİONTECH AŞISI YAN ETKİLERİ

Çok yaygın olanlar:

Baş ağrısı

Eklem ağrıları

Kas ağrıları

Enjeksiyon bölgesinde ağrı

Yorgunluk

Üşüme

Ateş

Enjeksiyon bölgesinde şişlik

Daha az yaygın olan başka yan etkiler de görülebilir.

Yan etkiler, ikinci dozdan sonra daha yaygın şekilde görülebilir.

BİONTECH AŞISI KORUYUCULUK ORANI

Kayseri Şehir Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uzm. Dr. Esma Saatçi, BioNTech aşısının koruyuculuk oranı ile ilgili şunları söyledi:

“Biontech aşısını gözlemlediğimiz kadarıyla yüzde 97 üzerinde antikor oluşturma özelliği var. Bu oldukça güvenilir olduğunu, antikor seviyesinin de yüksek olduğu için pandemiyi önlemede maske, mesafe, hijyen kurallarıyla birlikte aşılamanın da ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Bu pandemiyi el birliğiyle çözebilmemiz için, sayılarımızı aşağı doğru indirebilmemiz için sırası gelen her vatandaşı kurumumuza ve bağlı oldukları kurumlara bekliyoruz”

BİONTECH AŞISI VE KALP KRİZİ

Dün EUFA 2020 karşılaşması sırasında Futbolcu Christian Eriksen kalp krizi geçirmişti. Ünlü futbolcunun yaşadığı talihsiz olaydan sonra BioNTech aşısı kalp krizine neden olur mu? Kalp krizi geçiren Eriksen BioNTech aşısı oldu mu? soruları gündemde bomba gibi düştü.

ARAŞTIRMA YAPILMASI GEREKİYOR

İsrail’de de uygulanan BioNTech koronavirüs aşısı sebebiyle 30 kişide kalp kası iltihabının görülmesinden sonra vatandaşların kafası karıştı. Aynı zamanda Almanya’da 7 kişide de aşıdan sonra benzer şikayetlerin görüldüğü duyuruldu. Uzman isimlerin yaptığı açıklamalara göre miyokardit ve aşı arasında bir bağlantı olup olmadığının anlaşılması için geniş çaplı veri toplama yapılması ve araştırmaların yapılması gerektiğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir