Ekonomi

Devlet maaşın 24 katı kadar parayı karşılıksız olarak veriyor! Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine başvuru yeterli!

Devlet, vatandaşlara çeşitli isimler adı altında ekonomik destek vermeye devam ediyor. Verilen desteklerden bir tanesi de çeyiz parası. Evlenme ödeneği olarak da adlandırılan çeyiz parası, babasından aylık, gelir alan kız çocuklarının evlenmeleri durumunda devlet tarafından veriliyor. Ödemeler sadece kız çocuklarına yapılırken, başvurular için Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri ya da Merkezlerine başvuru yapmak yeterli oluyor.

Yuva kurmak isteyen ancak maddi olarak sıkıntıda olan gençler için devlet bu yıl 350 milyon TL çeyiz desteği verdi. Aylık gelirin yaklaşık 24 katı kadar evlenme ödeneği sunuluyor.

KİMLER ÇEYİZ DESTEĞİNDEN YARARLANABİLİYOR?

Evlenme ödeneği, sosyal güvenlik kapsamında anne ve babasında aylık, gelir alan kız çocuklarının evlenmesi durumunda veriliyor. Ölüm aylığı, geliri alırken evlenmiş olmamak aranan şartlar arasında.

Bu ödemeler sadece kız çocuklarına yapılıyor. Bağ-Kur üzerinden yetim aylığı alan kişiler de çeyiz parası desteğinden yararlanabiliyor.

ÇEYİZ PARASI İADE EDİLİYOR MU?

Kız çocuğunun evlendikten sonra boşanması durumunda anne ya da babasından yeniden gelir aylığı alabilmesi için en az 2 yıl bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Çeyiz parası hesaplandığında 2 yıllık gelirin ya da aylığın peşin olarak ödenmesi anlamına geliyor. Kız çocuklarının boşanması durumunda çeyiz parası iade edilmiyor.

Başvuruda bulunmak isteyen kişiler, bulundukları yerdeki sosyal güvenlik il müdürlükleri ya da  merkezlerine şahsen müracaat yapabiliyor. Ödemeler tek seferlik veriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir