Ekonomi

Başvurular PTT üzerinden! Tek seferlik 300, 400 ve 600 TL ödeme yapılacak!

Devlet, vatandaşlara çeşitli isimler adı altında nakit destek vermeye devam ediyor. Başvuru yapan vatandaşlara tek seferlik PTT üzerinden 300, 400 ve 600 TL ödeme yapılmaktadır. Ödemelere dair merak edilen detaylar haberimizde

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan çocuklar için ailelere ödeme yapmaktadır. Annelere verilen doğum desteğinden yararlanmak için doğumun sağ bir şekilde gerçekleşmesi gerekiyor.

Verilen sosyal destekten yararlanmak isteyen annelerin müracaat yapmaları gerekiyor. Ödemeler ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki her çocuk için 600 TL ödeme yapılmaktadır.

KAMU İŞÇİLERİNE DE YAPILIYOR

Anneler kamu çalışanı ise ödemeler kurumlar tarafından doğum yardımı adı altında yapılmaktadır. Bahsedilen tutarların farkı ödenir. Eğer kurum daha fala ödeme yapıyorsa, ayrı doğum yardımı ödemesi yapılmamaktadır.

DOĞUM YARDIMINDAN KİMLER YARARLANABİLİR?

Doğum yardımı ödemesinden yararlanmak isteyenler için başvuru şartları şu şekilde:

Türk vatandaşları ve mavi kart sahibi olan ailelere verilmektedir.

Anne ya da babanın veya da her ikisinin de Türk vatandaşı ya da Mavi kart sahibi olması gerekmektedir.

Ödemenin yapılması için doğumun 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra gerçekleşmesi gerekmektedir.

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

Doğum yardımı başvurusu, doğumun gerçekleşmesinden sonra ilgili olan nüfus müdürlüğüne çocuğun kimlik kayıt işleminin yapılmasından sonra “Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesinin” eksiksiz bir şekilde doldurulması ve imzalanması ile yapılmaktadır.

Başvuruda bulunmak isteyen aileler direkt olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmetler Merkezlerine yapılmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir