Ekonomi

Bakandan çok önemli destek açıklaması geldi! Başvurular e-Devlet üzerinden başladı!

Gelen bir son dakika haberine göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından çok önemli bir açıklama yapıldı. Bakan Bilgin yapmış olduğu açıklamasında engelli vatandaşlar için bu yıl hibe başvurularının e-Devlet üzerinden alınacağı duyuruldu.

Bakan Bilgin, kendi işini kurmak isteyen engelli vatandaşlar için çok önemli açıklamalarda bulundu. Başvuruların E-Devlet üzerinden alınacağını kaydeden Bakan şu ifadeleri kullandı:

“Engelli vatandaşlarımızın kendi işlerini kurmaları ve istihdam edilmesi için 2014 yılından bugüne kadar 3.090 projeye 143 milyonu aşkın destek verdik. Başvuru sürecini kolaylaştırmak ve erişilebilirliği artırmak amacıyla bu yıl hibe başvurularını e-Devlet üzerinden almaya başladık. Yaptığımız bu düzenlemelerle daha fazla vatandaşımızın bu imkânlardan istifade edebilmesinin önünü açtık”

ENGELLİ HİBE DESTEĞİ BAŞVURU ŞARTLARI

Engelli vatandaşlar için verilen hibe desteği başvuru şartları şu şekilde sıralandı:

İŞKUR’a engelli kaydı olmak,

Bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerle kaybetmesi nedeniyle işgücünün en az % 40’ından yoksun olduğunu “Engellilere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları” ile belgelendirebilmek,

18 yaşını tamamlamış olmak,

Hangi sebeple olursa olsun emekli olmamak,

Kendi üzerine aktif olarak kayıtlı işyeri/işletme olmamak, (Proje başvuru rehberi yayım tarihi itibari ile proje konusu meslekte vergi kaydı ve son bir yıl içerisinde terk mükellefi olmamak),

İşyerinin kurulacağı il sınırları içinde ikamet etmek,

Girişimcilik eğitim programı sertifikasına sahip olmak,

Kurulacak iş ile ilgili başka mevzuatlarda aranılan diploma, sertifika, izin vb. belgelere sahip olmak ve aranılan diğer şartlara haiz olmak,

Kendisine vasi tayini yapılmamış olmak,

Herhangi bir icra dosyası bulunmamak. (Komisyon tarafından kabul edilen projelerin sözleşme imzası öncesinde https://www.turkiye.gov.tr/adalet-icra-dosyasi-sorgulama adresinden kişinin icra dosyasının olup olmadığı sorgulamasının yapılması gerekmektedir.)

Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılık projelerinde “Sürü Yönetim Elemanı/Hayvan Yetiştiriciliği” belgesine, Arıcılık projelerinde ise “Arıcılık” belgesine (sertifikasına) son başvuru tarihi itibariyle sahip olmak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir