Gündem

Hızlı bir normale dönüş olabilir! Yeni dönem sonrası tarih verildi!

Türkiye koronavirüs salgını kapsamında bir süredir aşılama çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. 1 Haziran itibarıyla yeni dönemin başlamasıyla birlikte normalleşme içi de vatandaşların beklentisi artmaya başladı. Prof. Dr. Necdet Sağlam yapmış olduğu açıklamasında aşılamanın bu hızla devam etmesi durumunda hızlı bir şekilde normale dönüş olabileceğini söyledi.

Koronavirüs Bilim Kurulu’nun sunduğu Kovid-19 Aşısı Ulusal Uygulama Stratejisi kapsamında aşılama çalışmalarına tüm hızıyla devam ediliyor. Bakanlığın açıkladığı son takvime göre pek çok öncelikle grubun yanı sıra koronavirüs aşılama grubu 35 yaşa kadar düştü. Prof. Dr. Necdet Sağlam, aşılamadaki gidişatın devam etmesi halinde “Hızlı bir normale dönüş olabilir” deyip ağustos ve eylül ayını işaret etti.

CİDDİ BİR YOĞUNLUK VAR

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Prof. Dr. Necdet Sağlam tarafından çok önemli açıklamalar yapıldı. Sağlam, aşılama programının genişlemesiyle birlikte daha çok kişinin aşılandığını ifade ederek, “Yaş sınırı olmadan SGK’lı insanlar aşı için hastanemize geliyor. Çok hızlı şekilde de yaş sınırı azaltıldı. Dün 35 yaşa indi. Ciddi bir yoğunluk var hastanemizde. Randevu alıp hastanemize gelen insanlara hızlı bir şekilde aşılarını yapıyoruz.” dedi.

HAZİRAN AYININ SONUNDA 20 YAŞ ÜSTÜ AŞILANABİLİR

Haziran ayı sonunda 20 yaş üstü herkese aşı yapma hedefine ulaşılabileceğini söyleyen Sağlam, şunları söyledi:

“Toplumun yüzde 60’ını aşılayacak şekilde aşamaya gelirsek, tabii ki Bilim Kurulunun alacağı karar doğrultusunda ağustos, eylül ayı gibi hızlı bir normale dönüş olabilir diye tahmin ediyorum. Günlük aşı kapasitemiz 6 bindi geçen hafta, bu hafta 12 bine çıkardık. Gerekirse bu kapasite artırabilir. Buna uygun zeminimiz var”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir