Genel

AFAD uyardı! Şimdi de böcek istilası alarmı verildi!

Türkiye son dönemlerde koronavirüs salgını ile mücadele ederken, şimdi de böcek istilası için alarm verilmesi herkesi tedirgin etti. Konuyla ilgili Afet ve Acil Durumu Yönetimi (AFAD) tarafından yapıldı. AFAD Başkanı Hamza Taşdelen tarafından yapılan açıklamada atmosfer ve yer üstündeki iklim dengesizliğinin yer kabuğunu da etkilediğine dair birtakım bulgular elde ettiklerini ifade etti.

Taşdelen, 1100 istasyondan toplanan verileri paylaşarak, “İklim değişikliği nedeniyle dünyanın dengesinin bozulduğu ve bunun yeraltını etkilediği yönünde iddialar var”  dedi.

BÖCEK İSTİLASI OLABİLİR

Taşdelen, TBMM Küresel İklim Değişikliğini Araştırma Komisyonu’nda önemli değerlendirmelerde bulunarak, şunları söyledi:

“Biz doğal kaynaklı afetlere odaklanmış durumdayız. Bunların ilişkilerini çok yakinen biliyoruz. Yani iklim değişikliği, kuraklık ve çölleşmenin sonucunda meteorolojik afetlere maruz kalıyoruz. Hatta mesela böcek istilası gibi biyolojik afetlere maruz kalma ihtimalimizin ya da böyle bir ilişkinin de çıkma durumu söz konusu olabilir. Ama asıl ilginç olan şey: Jeofiziksel afetler ile iklim değişikliği arasında bir ilişki olabileceği yönünde birtakım bulgular var son yıllarda.

Son 40 yılda (dünya genelinde) raporlanan afetlere baktığımızda da şunu gördük: Önceki 20 yılda 4 bin 212 raporlanan afet var, bir sonraki 20 yılda 7 bin 348 tane. 7 bin 348 raporlanan afetten 3 bin 254’le taşkınlar en yüksek afeti oluşturuyor. 2 bin 43’le de fırtınalar..”

2020 KRİZ YILI

Türkiye için 2020 yılının çok zor olduğunu ifade eden uzman isim, 2 bin 343 fet olayının saptandığını belirterek, “2020 Türkiye için çok zorlu bir yıldı. 2 bin 343 afet olayı saptadık. Bir yıl için çok büyük rakamdı. Şu anda 2021 içerisinde 388 tane; tabii daha yılın bitmesine çok zaman var. Kriz yönetimi yılı olarak kayda geçmiş oldu 2020” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir