Sağlık

BioNTech aşısı yan etkileri! Koronavirüs aşısının en sık yaptığı yan etkiler!

Türkiye aşılama çalışmalarında son dönemlerde peş peşe rekorlar kırmaya devam ediyor. Aşılama çalışmaları bir yandan devam ederken, vatandaşlar BioNTech aşısı yan etkileri neler? sorusuna cevap arıyor. İşte koronavirüs aşısının en sık yaptığı yan etkiler..

Aşıların yan etkileri kişilerin en çok merak ettiği konular arasında yerini aldı. Bugüne kadar yapılan araştırmalar sonucunda koronavirüs aşılarının uygulaması sırasında ciddi bir yan etkiye rastlanmadı. En sık görülen yan etki, genellikle aşı bölgesinde oluşan hassasiyet ve hafif ağrıdır.

YAN ETKİ ARAŞTIRMASI DEVAM EDİYOR

Salgına karşı mücadelesini tüm hızıyla devam ettiren Türkiye, aşılama çalışmalarına da hız vermeye devam ediyor. Her geçen gün ile beraber daha fazla kişi aşılarını yaptırıyor. Şu anda ülkemizde BioNTech ve Sinoav koronavirüs aşıları uygulanıyor. Ancak aşı uygulanmadan önce vatandaşlar koronavirüs aşılarının yan etkilerini araştırıyor.

BİONTECH AŞISININ ÇOK YAYGIN YAN ETKİLERİ

Çok yaygın olanlar:

Baş ağrısı

Eklem ağrıları

Kas ağrıları

Enjeksiyon bölgesinde ağrı

Yorgunluk

Üşüme

Ateş

Enjeksiyon bölgesinde şişlik

Daha az yaygın olan başka yan etkiler de görülebilir.

Yan etkiler, ikinci dozdan sonra daha yaygın şekilde görülebilir.

AŞI YAN ETKİ YAPTIĞINDA NE YAPILIR?

Aşıdan sonra en sık karşılaşılan yan etkiler yukarıdaki yan etkilerdir. Aşı sonrasında yan etki ile karşılaşıyorsanız, şunları yapın:

Aşı bölgesinde ağrı, şişlik ve kızarıklık: Aşı kolunuzu yüksekte tutabilirsiniz. Bölgeye direkt olmayacak şekilde havluya sarılmış buz uygulaması yapabilirsiniz. Parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanılabilir.

Yorgunluk: Yeterli sıvı aldığınızdan emin olun ve istirahat edin.

Hafif ateş ve titreme: Görülen yan etkiler arasındadır. Parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanın. Yeterli sıvı aldığınızdan emin olan ve dinlen.

Baş ağrısı: Parasetamol içeren ağrı kesici kullanabilirsiniz.

Kas eklem ağrısı: Bol bol dinlenin ve su için. Ağrınız artarsa parasetamol içeren ağrı kesici kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir