Ekonomi

Yazılı başvuru yapın, bir sonraki aydan itibaren her ay 1.657 TL ödemenizi alın!

Devlet, vatandaşlara pandemi dönemi başta olmak üzere hemen hemen her dönem çeşitli ödemeler yapmaya devam ediyor. Verilen desteklerden bir tanesi de bakım aylığı olarak karşımıza çıkıyor. Evde engelli akrabasına bakan ve gerekli tüm şartları taşıyan vatandaşların yazılı başvuru yapması sonucunda bir sonraki aydan itibaren her ay 1.657 TL ödeme yapılıyor.

Engelli vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarının kolay bir şekilde karşılanabilmesi amacıyla verilen destek bu yıl için 1.657,86 TL olarak veriliyor. Bu para, şartları sağlayan ve engelli vatandaşla bakan kişiye aylık olarak ödeme yapılıyor. Ödemeler her ayın 15’inde başlıyor.

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Başvuruda bulunmak isteyenler için başvuru şartları şu şekilde açıklandı:

Engelliye bakan kişinin aylık 1.657 TL ödeme alabilmesi için engelli vatandaşın engellilik oranının en az yüzde 50 oranında engelli olduğunu sağlık kurulu raporu ile tespit etmesi gerekmektedir.

Aynı zamanda bakım parasının alınabilmesi için engellinin bulunduğu hanede kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte ikisinden düşük olması gerekmektedir. Yani bu yıl bu ödemenin alınabilmesi için bu hanedeki toplam gelirin 5.115 TL’yi geçmemesi gerekiyor .

BAŞVURULAR NASIL YAPILIR?

Başvuruda bulunmak isteyenler evde bakım parası başvurusunun nasıl yapılacağını merak ediyor. Evde bakım parası için hazırlanan sağlık raporu ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının tüm il ve ilçedeki temsilciliklerine başvuruda bulunulması gerekiyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir