Sağlık

BioNTech aşısı yan etkileri tam liste! BioNTech aşısı yaptıranlarda görülen yan etkiler neler? Aşı sonrası ağrı ne kadar sürer?

Türkiye aşılama çalışmalarında büyük bir hızla ilerlemeye devam ediyor. Her geçen gün yeni bir grubun aşılamaya dahil edilmesinden sonra BioNTech aşısı yan etkileri araştırması daha da artmaya başladı. BioNTech aşısı yaptıranlarda görülen yan etkiler tam liste olarak haberimizde..

BioNTech aşısı yaptıran kişiler karşılaştıkları ilk yan etki olarak kol ağrısını ifade ediyor. Peki, aşı sonrası ağrı ne kadar sürer? BioNTech aşısı hakkında merak edilenler..

BioNTech aşısı yan etkileri neler? sorusu aşı yaptıracak kişiler tarafından araştırılmaya devam ediyor. Aşı olduktan sonra karşılaşılabilen tüm yan etkiler şu şekilde açıklandı:

BİONTECH AŞISI KOL AĞRISI YAPAR MI?

Aşı yan etkisi ile ilgili en çok merak edilen konuların başında BioNTech aşısı kol ağrısı yapar mı? sorusu geliyor. Aşı olan kişilerin ilk belirttikleri şikayetler arasında, aşı uygulaması yapılan bölgede hafif ağrı, şişlik ya da kızarıklık görülmesi olarak ifade ediliyor.

BİONTECH AŞISI KUSMA YA DA İSHAL YAPAR MI?

Aşının aynı zamanda hafif yan etkileri arasında aşı bölgesindeki belirtiler dışında eklem ağrısı, kusma, ishal, baş ağrısı ve ateş görüldüğü ifade ediliyor. Ancak aşı olduktan sonra nadir de olsa alerjik reaksiyonlar görülebilir. Bu sebeple kişi kendinde aşı uygulamasından sonra bir rahatsızlık hissederse, en yakın sağlık kuruluşuna başvuruda bulunması gerekiyor.

EN SIK GÖRÜLEN BİONTECH AŞISI YAN ETKİLERİ

BioNTech aşısı olduktan sonra en sık görülebilen yan etkiler şu şekilde sıralandı

Aşı yapılan yerde ağrı (yüzde 80)

Genel bir yorgunluk hali (yüzde 60)

Baş ağrısı (yüzde 50)

Genel kas ağrıları (yüzde 30)

Titreme (yüzde 30)

Eklemlerde ağrı (yüzde 20)

Aşı yapılan yerde şişme ve kızarıklık (yüzde 10)

Vücut ısısında artma (yüzde 10)

Nadir durumlarda görülen uykusuzluk, kol ve bacak ağrıları, kaşıntılar, lenf bezlerinde şişme (yüzde 1-5)

 

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir