GündemSağlık

Aşıda Üçüncü Doz İçin Tarih Verildi

Sağlık Bakanlığı, aşılama grubunun ilk kategorisi için üçüncü dozun tarihini verdi. Tarihler hangi ayı işaret ediyor? “Hatırlatma aşısı” da denilen üçüncü doz için Temmuz ayı gündeme geldi. Eylülden önce ise toplumsal bağışıklığın sağlanması hedefleniyor.

Pandemiyle mücadele kapsamında aşılama çalışmalarına hızlı bir şekilde devam ediliyor. Haziran ayı itibariyle 35 yaşa kadar inen aşılamanın, Temmuz ayı sonuna kadar 18 yaş üstü bütün bireylerde tamamlanması bekleniyor. Kısıtlamaların da büyük ölçüde kaldırılmasıyla birlikte normalleşmeye doğru gidilirken, Sağlık Bakanlığı aşılamada güz planı çıkarmak için adım attı. Bu plana göre sonbahardan önce toplumun en az yüzde 70’inin aşılanması hedefleniyor.

Aşı Olmayan Kalmayacak!

Hükümetin yaptığı toplantılar doğrultusunda alınan kararlara göre, Ağustos ayında tek doz aşı olmayan kimse kalmayacak. İkinci doz aşıların ise 4 hafta mı yoksa 6 hafta mı sonrasında yapılacağı, alınacak yeri kararlarla belli olacak. Planlamaya göre hatırlatma dozu olarak bilinen üçüncü dozlar Sinovac aşısı ile başlayacak, ayrıca isteyenlere seçme şansı da verilecek.

Aşılamada Son Durum Ne?

Aşılama, sağlık kurumu çalışanları ile başlayıp, 65 yaş ve üstü bireylerle devam eden ilk aşamanın ardından Haziran ayında büyük bir ilerleme kaydederek üçüncü aşama olan 30’lu yaş grubuna kadar indi. Ülkemizde aşılama miktarı 40 milyon 155 bin 977 doza ulaştı. Hedef, sonbahar ayları gelmeden bütün gruplarda ilk doz aşılamayı bitirerek toplumsal bağışıklığı oluşturmak.