EkonomiGenel

SGK’lı ev çalışanlarına müjde! Bir SMS ile SGK’lı olabilirsiniz!

Temizlikçiler ve bakıcılar olmak üzere ev hizmetlerinde on günden az çalışanları iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı koruma kapsamına alan sigorta, artık tek SMS yoluyla halledilebilecek.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na göre temizlik yapma, ütü yapma, çamaşır yıkama, bulaşık yıkama vb. gibi işler ve yaşlı ve çocuk bakımıyla özel bakım işlerini yapan ev halkı dışındaki kişiler sigorta alabilecek bireyler kapsamına giriyorlar. SGK ev hizmetleri çalışanlarının sigorta işlemleri ile ilgili merak edilen bütün soruları yanıtladı.

SGK’ya göre işlerin bir ay içinde on günden fazla ya da az yapılıp yapılmadığına bakılıyor ve sigorta işlemi buna göre uygulanıyor. 10 günden az süreyle işçi çalıştıran bireyler “Ev hizmetlerinde on günden az çalıştıracaklara ilişkin form” ile kuruma müracaat ediyorlar. Ayrıca “www.turkiye.gov.tr” uygulamasından da başvurabiliyorlar. Ödemelerin daha kolay yapılabilmesi için kısa mesaj servisi (SMS) ile de işlem yapılabiliyor.

SMS işlemi nasıl yapılıyor?

Sigortalı işçi çalıştıracak kişinin SMS yoluyla kendi TC kimlik numarasını yazıp “5510” kısa mesaj servisine kendini “çalıştıran” olarak kaydettirmesi gerekiyor. Sonra da çalıştıracağı kişinin TC kimlik numarası ve ayın hangi gününde çalıştırdığı bilgisini “5510” kısa mesaj servisine göndererek sigortalı için kayıt oluşturulması yoluyla yapılacak.

Ayda 10 günden az çalışanların farklı çalışma günleri için ayın hangi gününde çalıştıracağı bilgisinin “5510” kısa mesaj servisine her gün ayrı SMS şeklinde gönderilmesi bekleniyor. Aynı zamanda kullanılacak cep telefonu hattının mobil ödemeye açık olması da gerekiyor.

Ne kadar sigorta primi ödenecek?

Ev hizmetlerinde bir ay içinde 10 günden daha az çalışanlar 1 Ocak 2021-31 Aralık 2021 tarihleri arasında 30 gün için bin 162 lira ödeyecek. Genel sağlık sigortası primlerini takip eden ayın sonuna kadar ödemeleri halinde sağlık yardımlarından faydalanabilecekler. Primi ödemediklerinde ise genel sağlık yardımları önceki statüleri üzerinden verilmeye devam edecek.
Ev hizmetlerinde ayda 10 günden az süreyle işçi çalıştıranlar işveren olarak sayılmıyor. Sadece sigortalı işçiler adına iş kazası ve meslek hastalığı primi ödüyorlar. İşyeri tesciline ilişkin işyeri bildirgesi, sigortalı tesciline ilişkin işe giriş bildirgesi, prim tahakkuk ve ödemeler için aylık prim ve hizmet belgesi, sigortalının işten ayrılması halinde düzenlenen işten ayrılış bildirgesi, 10 günden az sigortalı çalıştıranlardan alınmıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir