GündemSağlık

Yerli Aşının Adı Belli Oldu!

Yerli aşıda Faz-3 çalışmalarına başlandı. Gönüllülerle yapılan aşılamanın ilk dozu Ankara Şehir Hastanesi’nde yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da canlı bağlantıyla katıldığı ilk doz uygulamasında aşının adı da açıklandı. Yerli aşının adının TURKOVAC olarak belirlendiği söylendi.

Erdoğan’ın canlı bağlantıyla yaptığı açıklamanın detayları ise şu şekilde: “Değerli bilim insanları, kıymetli kardeşlerim, sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Yerli aşılardan üçüncü faza geçen çalışmanın başarılı olmasını diliyorum. Aşı halihazırda en ileri düzeye ulaşmış çalışmadır. Bilim insanlarımıza ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum. Diğer çalışmaların da en kısa sürede neticelenmesini diliyorum.
Ülkemizi salgın cenderesinden bir an önce kurtarmak için kendi aşımıza sahip olmamız önemlidir. Üçüncü aşamaya geçilen bu aşı ile son dönemece girmiş bulunuyoruz. Aşımızın seri üretimine ve yaygın kullanıma geçilmesini temenni ediyorum. Vatandaşlarımızın aşı olarak kendilerini ve yakınlarını koruma sorumluluğunu yerine getirmeye davet ediyorum.”

Cumhurbaşkanlığı, resmi Twitter sayfası üstünden yaptığı açıklamayla da yerli aşının adının TURKOVAC olduğunu duyurdu.