Ekonomi

KYK Borcu Nasıl Yapılandırılıyor?

KYK borcu yapılandırılması milyonlarca öğrenciyi yakından ilgilendiren bir konu. Kredi ödemeleri tamamlanmış üniversite öğrencileri geri ödemelerinin ne zaman başlayacağını da merak ediyor.

Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı olan ve 22 Ağustos 1961 tarihinde kurulan Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü, yüksek öğrenim gören ve maddi olanaklardan yoksun öğrencilerin desteklenmesi amacıyla geri ödemesiz olarak burs ve geri ödemeli olarak öğrenim kredisi yardımında bulunuyor. Ön lisans öğrencileri, lisans öğrencileri, iki yıllık okullardan dört yıllığa Dikey Geçiş Sınavı ile geçen öğrenciler, yüksek lisans ve doktora öğrencileri öğrenim kredisi alabiliyorlar. Üniversite öğrencileri, normal ders süreleri boyunca Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun maddi desteğinden faydalanabiliyorlar. Üniversitelerin belirlediği kriterlerin dışına çıkan öğrencilerin ise geri ödemesiz olarak verilen bursları kesilebiliyor.

Öğrenim Kredisinin Geri Ödemesi Nasıl Yapılıyor?

Öğrenim kredisi borcu, normal öğrenim süresinin bitiminden iki yıl sonra başlamak üzere, kredi alınan kadar sürede ve aylık taksitler halinde ödeniyor. Eski Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç kredi borçlarının, kişi sigortalı bir işe girene kadar ertelendiğini belirtmişti. İş sahibi olmayan mezunlardan icra yoluyla para alınmayacağını da sözlerine eklemişti. Geri ödemesi başlayan öğrenciler ise Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı maddelere göre ödemelerini T.C. kimlik numarası ile “yurtkur.gsb.gov.tr” internet adresinde yer alan ‘E-Ödeme Bölümü’ ya da ‘Geri Ödeme Bölümü’nden yapabileceği gibi Ziraat Bankası ATM’lerinden veya internet bankacılığından da yapabiliyorlar. Aynı zamanda taksitlerini vadesinden önce de ödeyebiliyorlar.

KYK Borcu Yapılandırması Nasıl Oluyor?

KYK borçları da vergi tahsilatlarının azalması ve bütçe açığının kontrolden çıkması nedeniyle yürürlüğe koyulan vergi borcu yapılandırması kapsamına alınmıştı. Yapılandırma için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi sayfasından ya da e-devlet üzerinden başvuru yapılabiliyor. Yapılandırmadan faydalanan öğrenciler ödemelerini 6, 9, 12 ve 18 aylık taksitler şeklinde ödeyebilecekler. 31 Ağustos’a kadar başvuru yapılması gerekiyor. İlk taksit ödemeleri ise Eylül ayı sonuna kadar yapılacak.