Ekonomi

Emeklilere Yeni Haber! Üç Müjde Geldi!

Emeklilere her yıl yapılan Ocak ve Temmuz zamlarından sevindiren haber geldi. Emekli vatandaşlara zam, erken ödeme ve ikramiye müjdesi verildi. Zamlarda en önemli etken enflasyon rakamları olarak biliniyor. Temmuz ayı zammı içinse Ocak’tan Temmuz ayına kadar olan 6 aylık enflasyon verileri dikkate alınıyor.

İlk beş ayın verilerine göre yapılacak zammın tutarı yüzde 6.39 şeklinde belirlenirken altı aylık verilerle bu oranın yüzde 7.68 olması tahmin ediliyor. Bu durumda memur emekli maaşlarında en az 232 lira artış olması bekleniyor. Zammın yanı sıra, emeklinin yüzünü güldürecek erken ödeme ve ikramiye haberleri de geldi.

Bayram Öncesinde Ödeme Yapılabilir

Her sene bayram öncesi maaş ödemelerini erken alan emeklilere Kurban Bayramı’nda da erken ödeme müjdesi verildi. Maaşlar ayın 28’ine kadar ödeniyor. Bu nedenle maaş günleri bayrama denk gelecek emeklilerin ödemelerini daha erken alacakları biliniyor.

İkramiye Verilecek

Ramazan Bayramı’nda 1.000 liradan 1.100 liraya çıkarılan ikramiyeler bu sene 12-20 Temmuz tarihleri arasında ödeniyor. Emekli vatandaşlar bu sayede hem maaş zammı, hem erken ödeme, hem de ikramiye müjdesi aldı.

Emekli Maaşlarında Son Durum Ne?

Son enflasyon verilerine göre en düşük SSK emeklisi maaşı 2.420 TL’den 2.575 liraya yükselecek. 5 aylık verilerle oluşan yüzde 6.39’luk enflasyonla en düşük esnaf emeklisi maaşı 1.763 liradan 1.876 liraya çıkacak. Çiftçi emeklisi aylığı ise 1.662 liradan 1.768 liraya kadar artış yaşanacak.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir