EkonomiGündem

Esnaflara Müjde Geldi!

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, resmi Twitter hesabından yaptığı duyuruyla esnaflara yönelik hibe desteğinin 1 Temmuz tarihine kadar uzatıldığını açıkladı.

Pandemi sürecinden olumsuz anlamda etkilenen kesimden biri olan esnaflara 5 bin lira ve 3 bin lira tutarlarında olan hibe desteğine başvuru süresi uzatıldı. Gelen talepler üzerine hibe desteği başvurularının 1 Temmuz Perşembe saat 23:59’a kadar süreceğini açıklayan Bakan Muş, destek kapsamında 1 milyon 384 binden fazla sanatkâr ve esnafa toplamda 4 milyar 622 milyon liralık bir ödeme yapılacağını da belirtti.

 

Hibe Desteğinden Kimler Yararlanabilecek?

Bakan Muş’un açıklamalarına göre hibe desteğinde bulunulacak ilk grupta, kahvehane, kafe, çay bahçesi gibi yerler ile okul ve personel servisleri, düğün salonları, öğrenci yurtları, kantinler, kırtasiyeler, internet kafeler, hamamlar, lunaparklar gibi işletmeler yer alıyor. Toplam sayıları 235 bine ulaşan bu işletmelere bir defa geçerli olmak üzere 5 bin liralık hibe desteğinde bulunulacak.

İkinci grupta ise bakım, onarım, tamirat, kaporta işleri ile ilgilenenler, seyyar satıcılar, sıhhi tesisatçılar, hırdavatçılar, müzisyenler, oto yıkamacılar, kuru temizlemeciler, oyuncak, kozmetik ve hediyelik eşya satıcıları, camcılar, çilingirler, bakırcılar, kalaycılar, ayakkabıcılar, konfeksiyoncular, tuhafiyeciler, zücaciyeler ve kurs işletmecileri bulunuyor.

İkinci gruba ayrıca önceki destek ödemelerinden faydalanan pastaneler, lokantalar, dondurmacılar, terziler, berberler, taksici, minibüsçü, otobüsçü ve pazarcıların da dahil olduğu belirtiliyor.

Hibe desteğine başvurular e-Devlet üzerinden yapılıyor. Başvurular, sistemde yaşanabilecek yoğunluğu önlemek amacıyla T.C. kimlik numarasının son hanesine göre alınıyor.