Ekonomi

Vatandaşa 1100 TL Destek Devam Ediyor!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, pandemi sürecinde vatandaşa yapılan nakit desteğinin sürdüğünü açıkladı. Yanık’ın açıklamasına göre, Salgın Destek Programı‘na yapılan başvurular sonrasında 108.262 aileye daha 1100’er liralık destekte bulunuldu.

Koronavirüs salgınından fiziksel anlamda olumsuz etkilenen vatandaşlar, ekonomik açıdan da zor bir süreç geçirmeye devam ediyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, yapılan Salgın Destek Programı ve Biz Bize Yeteriz Türkiye kampanyası ile toplamda 7 milyon aileye yardım ulaştırıldığını da belirtti.

Salgın sürecinin başlarında 1000 TL olan nakit desteği 1100 TL’ye çıkarılmıştı. Yapılan bu maddi destek, pandemi sürecinde işini kaybeden veya çalışamayacak durumda olan vatandaşların cebini rahatlatıyor.

Başvurular e-Devlet Üzerinden Yapılıyor

Sistemde oluşabilecek yoğunluğu önlemek adına, 1100 TL destek başvuruları vatandaşların T.C. kimlik numaralarının son hanelerine göre alınıyor.

T.C. kimlik numarası;

0 olanlar pazartesi,

2 olanlar Salı,

4 olanlar Çarşamba,

6 olanlar Perşembe,

8 olanlar Cuma günleri başvuru işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

Ayrıca vatandaşlar yardım başvurularının sonucunu da sorgulayabiliyorlar. Pandemi parasının hesaplarına yatıp yatmadığını e-Devlet üzerinden öğrenebiliyorlar. E-Devlet üzerinden sorgulama yapmak için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sayfasından “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” kısmına giriş yapılıyor. Aşağıdaki bağlantı üstünden de direkt giriş yapılabiliyor.

https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama

Yardımlar, sistemde kayıtlı IBAN numaralarına, sistemde kayıtlı herhangi bir IBAN numarası yoksa PTT kartlarına yatırılıyor.

PTT kartı olmayan vatandaşlar, ödemeleri elden alıyorlar.

 

Bir Yorum

  1. Şubat 2021’de başvurdum hala “süreç devam ediyor”. Tanıdığım bazı kişiler iki defa yardım aldı. Biz bekleyelim hükümetin keyfini. Yandaş olmak lazım yardım almak için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir