EkonomiGenel

Erken Emekliliğin Yolu Açıldı! Erken Emekli Olmanın Yolları Neler?

Neredeyse tüm çalışanların hayali olan erken emekliliğin yolu açıldı. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında erken emeklilik için belirlenen bazı kriterler var. Peki erken emekli olmak için gerekli kriterler neler? Vatandaşlar nasıl erken emekli olurlar?

Sigortanın başlangıç tarihi, emekliliğin süresini belirleyen en büyük etken olarak biliniyor. SGK girişi 1999 yılından önce olan vatandaşlar, yaş engeline takılmadan erken emekli olabiliyor. Buna ek olarak, kadınlarda doğum borçlanması ve erkeklerde askerlik borçlanması da erken emekliliğin yolunu açan diğer kriterler listesinde. Bu iki borçlanma dışında, bir süre yurtdışında çalışmış kişiler de yurtdışı borçlanması sayesinde erken emekli olabiliyor.

Yurtdışı borçlanması, yurtdışında yaşayan ve çalışan Türk vatandaşlarının çalışma süreleri için yapılıyor. 18 yaşından itibaren yurtdışında çalışan bireyler borçlanmadan faydalanabiliyor.

Yurtdışı Borçlanması Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Çalışılmış olan ülkede hangi sigorta kurumuna bağlı çalışılmışsa, bu durumdan hizmet cetveli veya sigorta kartı alınması gerekiyor.

Sigortalının yurtdışında çalıştığı kurum resmi bir kurumsa, çalışma belgelerini tasdik ettirmesine gerek kalmıyor. Belediyelerin sundukları hizmet belgeleri, vergi dairelerinden alınan ve çalışılan süreyi gösteren evraklar, işsiz olarak geçirilmiş sürenin evrakları ve bağlantı kurulan diğer kuruluşlardan hizmet belgeleri talep edilerek başvuru yapılması gerekiyor.

Kendi adına yurtdışında çalışmış olan bireylerin vergi dairesinden alacakları evraklar talep ediliyor.

İkamet edilen yabancı ülkede bulunan Türk temsilciliklerinden hizmet belgeleri alınması da bir diğer şart olarak belirleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir