Ekonomi

65 Yaş Aylığı Alan Vatandaşlar Dikkat! Ne Kadar Olacak?

Memurlar ve emekli vatandaşlar için enflasyon oranlarının açıklanmasından sonra bir haber de 65 yaş aylığı alan vatandaşlar için geldi. Memur maaşına göre değişkenlik gösteren 65 yaş aylığına da, açıklanan enflasyon ile bu ay içinde zam yapılacak.

Yılda iki kere yapılan zammın ilki maaşlara Ocak ayında yansımıştı. Altı aylık sürecin ardından Haziran ayı enflasyonunun da açıklanmasıyla maaşlara yapılacak zam Temmuz ayı için yeniden gündeme geldi. Memur maaşı ve asgari ücrete göre belirlenen ve yaşlılık parası olarak da bilinen 65 yaş aylığında da Temmuz ayı itibariyle artış olacağı biliniyor.

2021 yılı başında 65 yaş aylığı 711.5 TL’den 763.67 TL’ye, engellilere ödenen bakım aylığı ise 851.95 TL’den 1035.63 TL’ye yükselmişti. Memur ve emekli maaşlarına yapılan zammın ardından 65 yaş aylığı ve bakım aylığında da belirli bir artış olması bekleniyor. 5 Temmuz’da açıklanması beklenen Haziran ayı enflasyonu, aylığa yapılacak zammın kesin miktarını verecek.

65 Yaş Aylığı Başvurusunda Aranan Şartlar Neler? Nasıl Yapılıyor?

Başvuru yapılırken aynı hanede yaşayan her bireyin gelir durumuna bakılıyordu. Yapılan yeni düzenlemeyle birlikte artık sadece başvuran kişinin gelir durumuna bakılıyor.
Önceden, aynı adreste ikamet eden ev halkından biri işe girdiğinde 65 yaş aylığı kesintiye uğruyordu.
Artık 65 yaş üstü vatandaşların yalnızca kendi gelirleri ve varsa eşlerinin geliri kontrol ediliyor. Eşi ve kendisinin geliri asgari ücretin net tutarının üçte birinden düşük olanlara ise aylık bağlanıyor. Yeni düzenlemelerde, kişinin kendisinin ve eşinin aynı hane içinde yaşayıp yaşamamasına da bakılmıyor.

Başvurular, kişinin ikamet ettiği ilçenin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na veya Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne yapılıyor.
Başvurularının aldığına dair belge teslim alan vatandaşlara en geç bir ay içinde olumlu veya olumsuz geri dönüş sağlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir