Genel

Araba Satacaklar Dikkat! Oyuna Gelmeyin!

Şanlıurfa’da bir kurumda İngilizce Öğretmenliği yapan Emrah Madenci isimli bir vatandaş, arabasını satmak isterken dolandırıldı. Bir internet sitesi üstünden satışa sunduğu otomobilinin devrini, 23.500 TL kapora alarak gerçekleştirdi. Kalan 142.000 TL tutarındaki ödemeyi almak için görüştüğü alıcılar ise ‘bankadan kredi çekme’ bahanesiyle arabaya binerek gözden kayboldu.

Faik B., Bedirhan A., ve Mehmet A. isimli kişiler 23 Haziran günü Emrah Madenci ile iletişime geçerek arabayı alacaklarını, ancak 142.000 TL’lik kalan tutarı devir işlemi gerçekleştirildikten sonra kredi yoluyla ödeyeceklerini söylediler.

Görüştükleri yerden bankaya gitme bahanesiyle çıkan iki kişi, Madenci’nin aracına binerek oradan uzaklaştı. Diğer şahıs da bir yakınının kaza yaptığı gerekçesiyle kısa süre sonra Madenci’nin yanından ayrıldı. Bir süre bekleyen genç öğretmen telefonlarına da yanıt alamayınca dolandırıldığını anladı.

Suç Duyurusunda Bulunuldu

Bütün birikimini kaybettiğini söyleyen Madenci, üzüntüsünü şu sözlerle ifade etti:

“Otomobilimi 165 bin 500 liraya sattım. Attığım o imzayla bütün birikimlerimi kaybettim. Tatlı yedik, çay içtikten sonra yanımda kalan diğer şahıs ise gelen bir telefonla yakınının Suruç’ta kaza yaptığını belirterek, acilen oraya gitmesi gerektiğini söyledi. Ben de insani olarak kaza yapan birini tutmak istemedim. O da gitti. Daha sonra bankaya giden şahısları aradığımda, ‘öğlen tatili araya girdi’ diyerek beni oyaladılar. Birkaç saat sonra aradığımda ise telefonunun kapalı olduğunu ve dolandırıldığımı anladım. Polis ve savcılığa suç duyurusunda bulunduk.”

‘Nitelikli dolandırıcılık’ adı altında soruşturma açıldığını ifade eden avukat İbrahim Tatar, şahısların daha önce de aynı yöntemleri kullanarak çok sayıda dolandırıcılık yaptıklarını, organize bir örgüt olduklarını ve diğer ilgili makamlara da ihbarda bulunacaklarını söylerken, vatandaşları da bu tarz oyunlara karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Bu Tek Örnek Değil

Geçtiğimiz aylarda da Eray Kulakcı isimli bir vatandaş arabasını sattığı kişi tarafından sahte banka dekontu yoluyla kandırılmıştı. Satış işleminden sonra hesabına yatan bir para olmadığını fark eden Kulakcı da bir diğer araba dolandırıcılığı mağduru olmuştu.

Bu nedenle araba satışı gerçekleştirecek vatandaşların daha dikkatli olmaları gerekiyor. Yatırılacak parayı hesapta görmeden satış işlemini gerçekleştirmemek, arabayı göstermeye ve notere mutlaka bir kişi daha götürmek, nakit para almayı kabul etmemek gibi maddeler vatandaşları bu tarz dolandırıcılardan uzak tutabiliyor.