SağlıkSağlık Personeli

Sağlık Çalışanlarına Uzmandan Aşı Uyarısı Yapıldı!

Enfeksiyon hastalıkları ve bağışıklık sistemi alanlarında dünyaca isim yapmış Prof. Dr. Derya Unutmaz‘dan sağlık çalışanları ile ilgili dikkat çekici bir aşı uyarısı geldi. Unutmaz, daha önce Sinovac aşısı yapılan bütün sağlık çalışanlarına acilen üçüncü doz BionTech aşısının yapılması gerektiğini söyledi.

Unutmaz, Twitter sayfasından yaptığı açıklamayla Endonezya’daki sağlık çalışanlarına işaret ederek, delta varyantının yine aynı kesimde hızla yayıldığını belirtti. Sinovac aşısının delta varyantını durdurmakta yetersiz kaldığını iddia eden Unutmaz, Sinovac aşısı olan bütün sağlık çalışanlarının üçüncü doz aşılarının BionTech olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Prof. Dr. Derya Unutmaz Kimdir?

Tıp doktorluğu unvanını İstanbul Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1991 yılında aldı. İsviçre’nin Basel kentinde Novartis’in immünoloji bölümünde, İtalya, Siena’daki Novartis ve Chiron Corporation’ın İmmünobiyoloji Araştırma Enstitüsü ve New York Üniversitesi Skirball Enstitüsü’nde doktora ve doktora sonrası çalışmalarını tamamladı. 1999 yılında Vanderbilt Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne mikrobiyoloji ve immünoloji doçenti olarak yükseldi. 2006’da New York Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne mikrobiyoloji doçenti olarak atandı, daha sonra bunlara tıp ve patoloji bölümleri eklendi. Araştırmaları şimdiye kadar 22 binden fazla atıf alan Derya Unutmaz, yediden fazla ödülü ve çeşitli patentleri olan bir bilim insanı.
2014 yılından itibaren Jackson Laboratuvarı Genomik Tıp bölümünde Baş Araştırmacı olarak çalışıyor.
Prof. Dr. Derya Unutmaz’ın çalışmaları özellikle enfeksiyon hastalıkları ve  kronik hastalıklarda T hücreleri farklılaşması, aktivasyonu ve düzenlenmesini içeriyor. Bunun yanı sıra ABD’deki kovid-19 aşı çalışmaları ile dünyada ve ülkemizde salgınının seyriyle ilgili çalışmaları da aktif bir şekilde takip ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir