Ekonomi

SGK Hesaplara Para Yatırıyor!

Vatandaşlara maddi destek haberleri art arda gelmeye devam ediyor. Emeklilere Kurban Bayramı’ndan önce erken ödeme, maaş zammı ve ikramiye haberlerinin ardından bir müjde de yaşlılık aylığı alanlar için geldi.

65 yaş maaşı ve üç aylık maaş gibi isimlerle de anılan yaşlılık aylığına zam yapıldı. Fakat aylık geliri 482 liranın altında olup geçinemeyen kişilere verilen bu maaş artık üç ayda bir verilmiyor. Yaşlılık aylığı 711.5 liradan 864.89 liraya, engellilere ödenen aylık 851.95 liradan 1035.63 liraya yükseldi.

Başvurular İlçe Kaymakamlıklarından Yapılıyor

Kaymakamlıkların içinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları birimlerinden yaşlılık aylığı başvurusu yapılabiliyor. Peki yaşlılık aylığı almak için gereken şartlar neler?

Başvuran kişinin hiçbir sosyal güvencesinin bulunmaması (SSK, BAĞKUR, Emekli Sandığı) (4A,4B,4C) gerekiyor. Bunun dışında,
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
Aylık gelirin muhtaçlık sınırının altında olması
65 yaşını doldurmuş olmak gibi şartlar var.

Gelirin yanlış beyan edilmesi, usulsüzlük, sahte belge gibi durumların tespit edilmesi halinde 65 yaş maaşı anında kesiliyor. Nafaka alan kişiler de yaşlılık aylığından faydalanamıyor.

Yaşlılık Aylığı Nasıl Alınıyor?

Mal müdürlükleri ve Defterdarlıklar tarafından tüm belgeler Genel Müdürlüklere ulaştırılıyor. Belgeler, geliş sırasına konularak işleme alınıyor. Eksik bilgi olması durumunda aylık bağlama işlemleri uzuyor.

Başka Destekler de Veriliyor

SYD Vakıfları, yakacak yardımı, kira yardımı, ev tamir desteği, aile yardım paketleri gibi desteklerde de bulunuyorlar.

Türk kömür şirketleri 2003 yılından bu yana ailelerin kış yakıt ihtiyaçlarını karşılamak için hane başına en az 500 kg yakıt yardımı dağıtılıyor.

Gerekli şartları taşıyan vatandaşlar da kira yardımı alabiliyorlar. Valilik ve Kaymakamlıkların bünyesinde, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuruda bulunuyorlar. Kira yardımı, zorluk yaşayan ailelerin kira paralarını karşılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir