Ekonomi

Borcu Olanların Dikkatine! Borcunuzu Ek Maliyet Ödemeden Kapatın!

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıklamasına göre son dakika borç yapılandırmasına giden vatandaşlardan ek maliyet alınmayacak. Matrah ve vergi artırımında bulunanların ilgili vergi dairelerine verdikleri bildirim, beyanlar herhangi bir vergi türü incelemesi için veri olarak kullanılmayacak.

Yeni düzenlemeye göre hesaplanarak ya da artırılarak ödenen vergiler, gelir veya kurumlar vergisi matrahının tespiti dahilinde gider ve maliyet unsuru olarak kabul edilmeyecek.

Bu yeni yapılandırmada ayrıca  2016-2020 arası için öngörülen matrah artırımında bulunan mükelleflerin 2021’e devreden zararlarının yüzde 50 oranı silinecek.

Dava sürecinde olan alacaklılar da yapılandırılıyor. Hesaplanan vergiler ikişer aylık dönemler halinde 6 eşit taksitle ödenebiliyor.

Ayrıca bütün gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri bu düzenlemeden yararlanabiliyor. Ferdi işletmeler, adi ortaklıklar, kolektif şirketler, adi komandit şirketler, sermaye şirketleri, kooperatifler, iktisadi kamu kuruluşları, iş ortaklıkları bu yapılandırmaya dahil olarak kabul ediliyor.

Bu kapsamda yer alan işletmelerin kayıtlarında yer almayan bu emtia ve demirbaşları 31 Ağustos 2021 tarihine kadar beyanname ve ekinde verecekleri envanter listesiyle KDV yönünden bağlı olduğu vergi dairesine bildirmeleri gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir