EkonomiGenel

Hesaplara En Az 706 TL Yatırılıyor! Her Ay Ödeniyor!

Vatandaşlar tarafından sıklıkla araştırılan ölüm aylığının şartlarının ne olduğu, miktarın ne kadar olduğu ve ne zaman ödendiği de merak edilen bir konu. Peki ölüm aylığı nedir? Nasıl alınıyor? Ne kadar ödeniyor?

Ölüm aylığı, ölen sigortalı bireyin ardından hayatta kalan mirasçılarına bağlanıyor. Böylece sigortalı kişi hayatını kaybettikten sonra da mirasçıları maddi destek almaya devam ediyor.

Mirasçılarına ölüm aylığı bağlanması için sigortalının belirli bir süre prim ödemiş olması gerekiyor. En az 5 yıl prim ödeyen sigortalı öldüğünde geride kalan mirasçılarına ölüm aylığı bağlanabiliyor.

Ne Kadar Alınıyor?

Asgari ücret üzerinden hesaplandığında 706 TL’ye denk düşen tutar hesaplaması, SGK’nın konu ile ilgili düzenlemesinin 34. maddesinde yer alıyor. Bu maddeye göre:

‘Hak sahibi eş ve çocuklardan artan hisse bulunması halinde her türlü kazanç ve irattan elde etmiş olduğu gelirinin asgari ücretin net tutarından daha az olması ve diğer çocuklarından hak kazanılan gelir ve aylıklar hariç olmak üzere gelir ve/veya aylık bağlanmamış olması şartıyla ana ve babaya toplam % 25’i oranında; ana ve babanın 65 yaşın üstünde olması halinde ise artan hisseye bakılmaksızın yukarıdaki şartlarla toplam % 25’i oranında’ aylık bağlanıyor.

Ölüm Aylığı Almanın Şartları Var

Ölüm aylığı, geride kalan eş, çocuk, anne ve babaya bağlanabiliyor. Ama bu kişilerin bazı şartları da taşımaları gerekiyor. Vefat eden kişi ile ölüm tarihinde yasal evlilik bağı bulunan eşe aylık bağlanabiliyor. Hayatını kaybeden kişinin eşi çalışsa da emekli olsa da ölüm aylığı alabiliyor.

Hayatını kaybeden kişinin çocuklarında da farklı kriterler mevcut. Vefat eden kişinin kız çocuklarına yaşa bakılmaksızın ölüm aylığı bağlanıyor. Evlenen kız çocuğunun ise aylığı kesiliyor. Boşanma durumunda ise yeniden hak sahibi olabiliyor.

Erkek Çocuklarda Yaş Şartı Mevcut

Erkek çocukları ise 18 yaşına kadar ölüm aylığı alabiliyorlar. Orta öğretime devam eden erkek çocuk 20, yüksek öğrenime devam eden erkek çocuk ise en fazla 25 yaşına kadar ölüm aylığı alıyor. Kız çocuklarının aksine, yaş şartını geçen erkek çocukların aylıkları kesiliyor.

Nasıl Başvuruluyor?

Ölüm aylığı alma başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar, Gelir/Aylık/Ödenek Talep belgelerine ekleyecekleri malul çocuklar için sağlık kurulu raporu ve vasi ilamı evraklarıyla direkt Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri’ne başvuruda bulunuyorlar.

Dileyenler www.turkiye.gov.tr adresinden de başvurusunu gerçekleştirebiliyor.