Genel

AVM’ler Kaça Kadar Açık? Çalışma Saatleri Değişti mi?

Koronavirüsün ortaya çıktığı 2020 yılının Mart ayından bu yana ülke çapında alınan kapanma ve kısıtlama önlemlerine AVM‘ler de dahil edilmişti. 1 Temmuz 2021 itibariyle normalleşmede yeni bir sürece geçilmesinin ardından vatandaşlar da AVM’lerin kapanma saatlerini merak etmeye başladı. Peki AVM’ler kaçta açılıyor, kaçta kapanıyor? Ziyaretçi kısıtlaması var mı?

1 Temmuz itibariyle pandemi sürecinin başladığı günlerden bu yana yepyeni bir sürece giren Türkiye’de vatandaşların en merak ettiği konulardan biri, AVM’lerde mesai düzeninin pandemi öncesine dönüp dönmeyeceği oldu.

Alınan yeni kararlarla vatandaşa AVM’lerdeki çalışma saati kısıtlamasının kalkacağı müjdesi verildi. Bu doğrultuda mesai saatleri yeniden 10.00 – 22.00 olmak üzere değiştirildi.

HES KODU SORGULAMASI DEVAM EDECEK

AVM’ye girişlerde getirilen zorunlu HES kodu sorgulamasına ise devam etme kararı verildi. Vatandaşlar, AVM girişlerinde bulunan görevlilere HES kodlarını göstermeye devam edecekler. Maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edilmesi konusunda da yeniden uyarı yapıldı.

Mağaza ve market içinde müşteri kısıtlaması da olmayacak. Vatandaşlar, sosyal mesafe kuralına uygun bir şekilde olmak üzere alışverişlerini artan mesai saatleri içinde yapabilecekler.

Türkiye’de Kaç AVM Var?

Açıklanan son verilere göre Türkiye’de toplamda 441 AVM var. Ancak hız kesmeden devam eden AVM yatırımları ile bu sayı artacak gibi görünüyor.

Tüketici tarafında biriken taleplerin artmasıyla ziyaretçi sayısında da artış yaşanan AVM’leri ziyaret eden kişi sayısının 2 milyon 200 binden 4 milyon 100 bine yükseldiği belirlendi.