Genel

Bayram Tatili Açıklandı! 11 GÜN TATİL OLACAK!

Kurban Bayramı yaklaşırken çalışanlar tatilin kaç gün olacağı sorusuna yanıt arıyor. Bu sene 20 – 23 Temmuz arasında kutlanacak olan bayrama 19 Temmuz Pazartesi günü de ekleniyor. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün de eklenmesiyle vatandaşlar 11 günlük tatil yapabilecekler.

Kurban Bayramı tatili için otel rezervasyonlarında doluluk olduğu belirtiliyor. Akdeniz ve Ege Bölgesi’nde faaliyet gösteren işletmeler şimdiden yüzde yüz doluluk oranına yaklaştı.

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Yönetim Kurulu Başkanı Ülkay Atmaca, “Son yılların en iyi bayramını geçireceğiz” açıklamasında bulunurken, arka arkaya kalkan yasakların da bu doluluk oranında büyük etkisi olduğunu söyledi. Atmaca, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye turizm ülkesi olarak her dönem tatilde çok fazla seçenek barındırıyor. Her bütçeye göre bir tatil imkanı var. Tesisler bu dönemde çok zor günler geçirdi ve geçirmeye devam ediyor; ancak Antalya bölgemizde gecelik 200 – 400 lira arasında da çok fazla konaklama tesisi var.”
Yerli turistin yanı sıra ünlü tatil beldelerine yurt dışından da çok fazla talep olduğu belirtildi. TÜRSAB Akdeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Ferit Turgut Akdeniz Bölgesi olarak aşırı bir taleple karşılaştıklarını vurguladı. Turgut, “Turizm için avantajlı bir periyot. Yerli turist ağırlıklı olarak gerçekleşecek. Mevcut dönemde ise gelişlerin yüzde 50’sinden fazlasını Ruslardan” dedi.

Karadeniz’de De Durum Aynı

Vatandaşlar tatilleri için yalnızca sahilleri değil, yaylaları da tercih ediyorlar. TÜRSAB Yönetim Kurulu Yedek Üyesi Mustafa Gümrükçüoğlu da sadece güney kesimlere değil, ülkenin kuzey kesimlerine de talep olduğunu söyledi: “Özellikle yüksek irtifadaki tesislerde doluluklar yüksek görünüyor. Serin ve dağ havası almak, bölgeyi gezmek için geliyorlar. Körfez turizminde Kuveyt, Katar, Dubai, Umman ve Ürdün’den ciddi talepler var. Suudi Arabistan’dan da bir çözülme bekliyoruz. Irak pazarı da yükselecektir. 2020 yılına nazaran doluluklar daha yüksek olacak” diye konuştu.

Buna karşılık şehir otellerinin boş kalması bekleniyor. Vatandaşların Kurban Bayramı tatili için şehir dışına çıkmayı tercih etmesiyle özellikle İstanbul’daki otellerde doluluk beklenmiyor. Kıyı bölgelerde ise önemli ölçüde turizm hareketliliği öngörülüyor.