Genel

Ünlü İsimden Sevenlerini Üzen Haber Geldi! Hayatını Kaybetti

Usta Yeşilçam oyuncusu, ünlü yönetmen ve senarist Kartal Tibet vefat etti. Oynadığı, yazdığı ve yönettiği 200’e yakın film bulunan usta oyuncu 83 yaşında hayatını kaybetti. Ölüm nedeniyle ilgili ise henüz net bir bilgi yok.

27 Mart 1938’de Ankara’da dünyaya gelen Kartal Tibet, Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. Uzun yıllar Ankara’da tiyatro oyunculuğu yaptı.

Suat Yalaz’ın 1960 yılında yarattığı çizgi roman karakteri Karaoğlan’ın sinemaya uyarlanan Karaoğlan: Altay’dan Gelen Yiğit adlı filminde başrolü üstlendi. Dönemin jönlerinden Cüneyt Arkın’ın çizgi roman karakterleri Malkoçoğlu ve Kara Murat olarak seyircinin karşısına çıkması, bu tür macera filmlerinin popülerliğini de arttırdı.

TARKAN KARAKTERİNE HAYAT VERDİ

Tibet daha sonra Sezgin Burak’ın yarattığı Tarkan’ı, 1969’da sinemaya uyarlanan Tarkan adlı filmde canlandırdı. Bu filmin ardından 1970’te Tarkan: Gümüş Eyer
1971’de Tarkan: Viking Kanı
1972’de Tarkan: Altın Madalyon
1973’te Tarkan: Güçlü Kahraman vizyona girdi.

Tosun Paşa filminin ardından 1976 yılında oyunculuğu bırakıp yönetmenliğe başladı. Tibet, en son 2006 yılında Dünyayı Kurtaran Adamın Oğlu ile Amerikalılar Karadeniz’de 2 isimli filmleri yönetti.

2002’de Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Yaşam Boyu Onur Ödülü aldı.

2006’da ise yine aynı festivalde Yıldırım Önal Anı Ödülü’nün sahibi oldu.

Usta ismin vefat haberini oyuncu Civan Canova da sosyal medya hesabından duyurdu. Canova, “Güle güle Kartal ağabeyim, seni çok özleyeceğim” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir