EkonomiEmlakGündem

Fiyatlar cep yakıyor! Kiralık ev arayanları ilgilendiriyor! Fiyatlarda son durum ne?

Son dönemde İstanbul başta olmak üzere birçok büyükşehirde kiralık ev fiyatlarına yapılan zamlar vatandaşların bütçesini zorluyor. Sektör temsilcileri ise bu durumun yapılması planlanan konutların pandemi döneminde yapılamamasından kaynaklandığını belirtiyorlar.

Pandemi döneminin yansıttığı kötü etkiler her alanda devam ediyor. Son olarak emlak sektörü de pandeminin etkilerine maruz kaldı. Artan ev kiraları ve mevcut kiralara yapılan zamlar cep yakarken sektör yetkilileri bu durumun arz talep dengesindeki uyumsuzluktan kaynakladığını söylüyor.

Emlak Uzmanı Hakan Akdoğan konuyla ilgili olarak “Yeni üretilen konutlar talebi karşılamıyor. Yapılması planlanan konut projeleri pandemi dönemiyle birlikte yapılamadı. Bunun dışında kısıtlamalarla birlikte ertelenen düğünlerin başlamış olması, yüz yüze eğitimin tekrar başlayacak olmasıyla birlikte öğrencilerin konut ihtiyacı konutlara talebi artırıyor. Bunun yanı sıra konut kredilerinin artması sebebiyle konut almak yerine kiralama daha fazla tercih ediliyor. Bu sebepler konut fiyatlarını artırıyor” dedi.

Akdoğan ayrıca “Yakın bir tarih için fiyatların düşeceğini söylemek doğru olmaz. Bunun sebebi de, yeni üretilen konutların sürelerinin olmasıdır. 1 ya da 2 yıl gibi süreler sonunda bir yaşamsal alan oluşabiliyor. Eğer yeni üretilen konutlar hızlanırsa, kiralarda bir dengelenme olur. Bunun önemli ayaklarından bir tanesi de mevduat faizleridir. Mevduat faizleri burada düşerse, yeni konut üretiminde çok ciddi bir ivme yakalanabilir. Pandemi etkisi ve dünyadaki ekonomik durumlardan dolayı da döviz kurlarında bir oynaklığa neden olabiliyor. Bu dalgalanmaların giderilmesi durumunda tüm sektörlerde bir denge olacağını düşünüyorum. Bu da kira ücretlerinin dengelenmesine etki edecektir” açıklamasında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir